ARC Bratislava zvíťazil vo Fudži!

0
183
Perfektné preteky má za sebou slovenský tím ARC Bratislava s pilotom Mirom Konôpkom. V japonskom Fudži v rámci 2. kola Ázijskej Le Mans Série sa dostali na stupne víťazov. V celkovom hodnotení patrila posádke Miro Konôpka – Kang Ling (CHN) — Darren Burke (GBR) takisto skvelá 3. priečka. Pred nimi boli len profesionálne posádky stajní Algarve Pro Racing a United Autosport (Paul di Resta, bývalý jazdec F1).

Preteky sa však nezačali vôbec dobre. Miro Konôpka v prvej zákrute dostal ranu na zadné koleso a po hodinách sa prepadol na posledné miesto. Vinu za tento incident stevardi dali Američanovi Markovi Pattersonovi z tímu Algarve Pro Racing, ktorý si tak musel odpykať trest prejazdu boxovou uličkou. Konôpka sa postupne sa musel prebojovať dopredu, no nebolo to vôbec jednoduché.

at Asian Le Man Series 2018/19 Rd2, 7-9 December 2018, Fuji Speedway International Circuit, Oyama, Japan

„Každé GT, každý jazdec LMP3 sa so mnou snažil bojovať, žiadnu pozíciu mi nedarovali,“ povedal po 50 minútach 56-ročný Miro Konôpka. „V závere sa tu doslova rozpútalo peklo. Teplota klesla z 10 stupňov na štarte na asi štyri. Začalo pršať a dokonca snežiť. Také náročné podmienky som snáď ešte nezažil. Našťastie sme mali naplánovanú zastávku v boxe práve po trištvrtehodine jazdy, takže nám do vyšlo takmer perfektne,“ skonštatoval veterán slovenského motoristického športu.

Po Konôpkovi sadol za volant Ligieru na 90 minút 20-ročný Číňan Kang Ling. „Prvý raz v živote som išiel v tomto prototype v Šanghaji, kde sme skončili štvrtí celkovo a druhí v triede. Tu som zasa dostal prvý raz šancu jazdiť na pneumatikách do dažďa a na mokrej a klzkej trati. Ale auto fungovalo perfektne, mal som dobrý rytmus aj rýchlosť,“ povedal po druhom striedaní. V druhom stinte patril Kang Ling k najrýchlejším na trati. Po ňom išiel na trať 32-ročný Darren Burke, ktorý vyrastal pri slávnom okruhu Brands Hatch. A na osychajúcej trati išiel jedno rýchle kolo za druhým a sťahoval 30 sekundovú stratu na lídrov v LMP2 AM, americký tím #23 United Autosports. 22 minút pred koncom štvorhodinových pretekov sa dostal na 1. miesto! Slovenský tím zároveň poskočil na 3. priečku v celkovom poradí. Nasledovali ešte chvíle plné napätia, pretože v tesnom závese bol francúzsky tím Panis Barthez Competition, ktorý si takisto robil zálusk na stupne víťazov. No Burke tretiu priečku udržal a slovenská vlajka sa tak opäť objavila na svetoznámom okruhu v ďalekej Ázii.

„Som šťastný, že sa nám podarilo oplatiť súperom prehru zo Šanghaja. Ukázali sme, že vieme auto výborne pripraviť a máme v posádke rýchlych a spoľahlivých jazdcov,“ povedal v cieli usmiaty Darren Burke.

Slovenský tím ARC Bratislava s podporou anglických inžinierov tímu Greaves Motorsport opäť dokázal vynikajúco reprezentovať Slovensko na významom motoristickom podujatí. V celkovom poradí patrí ARC Bratislava 3. miesto v LMP2, pričom v triede AM sa delia o prvú priečku so stajňou #23 United Autosports.

„Na ťažkom okruhu v extrémnych podmienkach sme podali fantastický výkon,“ zhodnotil šéf tímu Miro Konôpka. „Dokázali sme všetkým, že sa vieme popasovať s nepriaznivými okolnosťami a zaslúžene sme sa dostali na stupne víťazov. Veľmi si vážim toto víťazstvo a chcem sa poďakovať všetkým našim mechanikom za skvelú prácu a takisto všetkým fanúšikom na Slovensku aj všade po svete.“

at Asian Le Man Series 2018/19 Rd2, 7-9 December 2018, Fuji Speedway International Circuit, Oyama, Japan

Druhá polovica sezóny Ázijskej Le Mans Série sa bude odohrávať v januári v thajskom Burirame a na okruhu Sepang v Kuala Lumpur v Malajzii.

Copyright © 2018 Race Pro Media
Foto: Rewind Images