Bratislavský výber v karting-slalome ukázal viacero talentov

0
523
Uplynulý víkend sa v Bratislave uskutočnilo prvé kolo výberov dievčat v karting-slalome. Ide o program „Girls on Track – Karting Challenge“, ktorý odštartovala Medzinárodná federácia FIA s podporou programu Európskej únie Erasmus+ a Yokohamy v ôsmich krajinách, z ktorých jednou je Slovensko.

Výbery v karting-slalome, resp. slalome na motokárovej trati, majú vybrať v každom z ôsmich štátov tri najtalentovanejšie dievčatá vo veku 13-18 rokov, ktoré postúpia do finálového výberu na okruhu Le Mans. Šesť najlepších potom vytvorí európsky tím, ktorý sa zúčastní špeciálnej prípravy v jazdeckej škole v roku 2019. Na Slovensku prebehol minulú sobotu prvý výber v motokárovej hale MAX 60 v Bratislave. Zišli sa na ňom dievčatá, ktoré v motokáre nesedia tak často, ale aj také, ktoré majú za sebou už niekoľko súťaží nielen na motokárach, ale napríklad aj v autokrose. „Jazdím len amatérsky s kamarátmi, ale táto akcia ma zaujala, veď nemám čo stratiť.“ Toto boli najčastejšie odpovede na otázku, prečo sem prišli.

Súťažná trať pozostávala zo šiestich slalomových prvkov. Bola náročná a tolerovalo sa iba zhodenie jedného kužeľa. Za ďalší sa pripočítavala k času penalizácia a tri zhodené kužele znamenali neplatnú jazdu. Nešlo však iba o rýchlosť, ale v motivačnom rozhovore aj o preukázanie individuálnych osobnostných vlastností športovca. Štyri najlepšie dievčatá sú už na shortliste do záverečného hodnotenia medzinárodnej poroty, ktorá svoj výrok vynesie po druhom kole slovenského výberu v Košiciach.

To sa uskutoční 22. septembra na Festivalovom námestí, resp. pred Amfiteátrom v Košiciach. K registrácii treba vyplniť prihlášku na stránke sams-asn.sk/girlkarting.php alebo prísť osobne medzi 10.-17. hod. na miesto konania v doprovode zákonného zástupcu. Všetky účastníčky dostanú od organizátora drobné darčeky a možnosť objaviť v sebe skrytý talent a prejaviť svoje schopnosti. Minimálne si budú môcť na chvíľu vyskúšať aké je to stať sa pretekárkou a zajazdiť si zadarmo na motokárovej trati.

Zdenka Frývaldská