Druhý ročník Autoslide v Oslanoch na blate

0
319

Od prvého ročníka Autoslide na novej trati v Oslanoch uplynul začiatkom januára presne rok a to bolo jasným znamením, že je na čase tešiť sa aj na jeho druhý ročník. Beckertovci aj tentokrát pripravili kvalitné preteky, ktoré si našli svojich priaznivcov medzi jazdcami i divákmi a to aj napriek nepriaznivému počasiu.

Obľúbené preteky bugín a automobilov na snehu, ľade či na blate, sa zo Žarnovice už v roku 2015 presunuli do Oslian. Tam sa ich organizácie ujalo Wrcečko s.r.o na čele s Jánom Beckertom. Upraviť trať na takúto veľkú akciu nebolo jednoduché, ale organizátorom sa to podarilo. Pre tento rok vymysleli ďalšiu úpravu trate a to jej skrátenie z 800 metrov na 400 metrov, aby sa čo najviac podobala žarnovickému plochodrážnemu okruhu. Štartová rovinka bola navyše spevnená betónom.

Aj keď administratívne preberanie mohli jazdci absolvovať už v sobotu, hlavným súťažným dňom bola nedeľa. Po rozprave jazdcov začali voľné tréningové jazdy a po nich už aj obľúbené veľkolepé slávnostné zahájenie. Merané jazdy prebehli v každej divízii zvlášť.

Keďže trať sa vďaka dažďu a teplote nad nulou zmenila z ľadovej na bahnistú, o zaujímavé momenty nebola núdza. Viacero áut sa dostalo aj mimo trať, odkiaľ ich museli vyťahovať vozidlá stavané na offroad. Kvôli počasiu a neprejazdnej trati pre rally autá boli napokon zrušené stíhacie preteky. Nuž januárové počasie je v poslednej dobe naozaj nepredvídateľné, ale keďže Autoslide patril vždy ku prvým novoročným pretekom, pravdepodobne tomu tak ostane aj naďalej.

Na trati sa predstavili známi jazdci z autokrosu, dokonca aj niektorí „kopčiari“. Mená ako Jozef Béreš, Ľuboš Kužel, Stanley Korytár, Marcel Dlesk, Andrej Turanský či Marián Pažický neodmysliteľne patria k Autoslide. Niektorí z nich sa predstavili len v tzv. propagačných jazdách, ale tí, ktorí bojovali o najvyššie priečky svojich fanúšikov určite nesklamali.

Prvé miesta vo svojich divíziách si odniesli:
H1: Dominik Malec
H2: Stanislav Korytár
H3: Marcel Dlesk
H5: Erik Bednárik
H7: Andrej Turanský
H8: Róbert Rizman

V závere podujatia si mohli diváci vychutnať krst univerzálnej šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky od Jána Beckerta, ktorej vývoj trval tri roky. Úlohy krstných otcov sa ujali dlhoročný motoristický novinár a motoršportový komentátor Alexander Štefuca a jeho kolega z Rádia Vlna a zároveň televízny moderátor Pavol Michalka, ktorí prevodovku pokrstili šampanským.

Zorganizovať takúto súťaž naozaj nie je jednoduché, a preto patrí poďakovanie nielen Beckertovcom a celému kolektívu, ale aj sponzorom. Už teraz sa tešíme na 3.ročník.

text: scoo
foto: redakcia Motormix.cz

Tento článok nájdete aj vo februárovom čísle Rally-Sports magazine.