Európsky titul zostáva v Poľsku

0
283
Ani sme sa nenazdali a koniec sezóny hlási aj európsky šampionát v rally. Titul majstra si jediným víťazstvom, ale najmä stabilnými výkonmi počas celej sezóny, vybojovali Kajetan Kajetanowicz s Jarkom Baranom. Pozrime sa na posledné dve súťaže sezóny.

Rally Liepaja 16.-18.09.2016
Lotyšská Rally Liepaja je zaradená do FIA ERC od roku 2013. Aj keď v tomto roku hrozilo, že bude zrušená, jej termín sa našťastie len posunul z tradičného februára na september. Dôvodom boli vysoké teploty, ktoré poškodili povrch rýchlostných skúšok a taktiež prístupových ciest. Na čisto štrkových tratiach si treba dať pozor na ostré hrany či rezanie zákrut. Nikdy neviete, čo vás v tráve popri ceste, môže čakať.

Na predposlednej súťaži sezóny sa mohlo rozhodnúť. Dokáže Kajetan Kajetanowicz zajazdiť taký výsledok, aby mohol byť korunovaný za staronového majstra? V podstate mu stačilo len dôjsť do cieľa v blízkosti jeho súperov, ktorými boli počas celej sezóny Ralfs Sirmacis a Alexey Lukyanuk. Od úvodu lotyšskej rally sa však Kajto trápil. Spočiatku ho prenasledovali problémy s prehrievaním motora, neskôr s posilňovačom riadenia. Do vedenia sa tak hneď v úvode dostali práve Ralfs Sirmacis s Artursom Šiminsom na Škode Fabia R5 prenasledovaní Alexom Lukyanukom s Romanom Kapustinom. Ruská dvojica sa dokázala držať na druhom mieste aj napriek tomu, že štartovala s vozidlom Mitsubishi Lancer Evo X.

Priebeh celej súťaže bol mimoriadne pokojný a poradie sa až do konca pretekov nezmenilo. 203,6 súťažných kilometrov zvládli najlepšie domáci Sirmacis so Šiminsom, ktorí z trinástich skúšok vyhrali až jedenásť! Na druhom mieste sa udržali Lukyanuk s Kapustinom a na treťom mieste šťastne dorazili Siim Plangi s Marekom Sarapuu. Kajetanowicz s Baranom napokon získali štvrté miesto, ktoré im stačilo k zisku titulu majstrov Európy pre rok 2016.

„Už mnoho rokov venujem každý jeden deň môjho života rally. Nerobím to len preto, aby som zažíval takéto momenty, ako je stať sa majstrom Európy, ale predovšetkým preto, lebo milujem to, čo robím. Myslím, že bez môjho nasadenia a angažovanosti by sme nedokázali získať našich partnerov, ktorí nám umožňujú bojovať. Je až neuveriteľné, koľko skvelých ľudí som na tejto ceste stretol. Chcel som obhájiť titul majstra a podarilo sa mi to. Chcem však, aby moji najbližší vedeli, že tento titul je spoločný“, zhrnul svoje pocity poľský jazdec.

Zaujímavosťou je, že na štart Rally Liepaja sa postavilo až sedem poľských posádok, z ktorých vypadli až štyri posádky, z toho tri v záverečnej rýchlostnej skúške s číslom 13…

Cyprus rally 07.-09.10.2016
Po zverejnení zoznamu prihlásených na poslednú súťaž FIA ERC nám bolo trochu smutno, pretože zoznam bol naozaj veľmi chudobný. Zo známych mien v ňom figurovali len Alexey Lukyanuk s Alexeyom Arnautovom (Ford Fiesta R5) a Ralfs Sirmacis s Artursom Šiminsom (Škoda Fabia R5). Ohroziť ich mohli ešte Lambros Athanassoulas s Christosom Kouzionisom (Ford Fiesta R5) či Nikolay Gryazin s Yaroslavom Fedorovom (Škoda Fabia R5). Zo sedemdesiatich posádok bolo až 54 domácich. Avšak ani táto výhoda im na trati veľmi nepomohla.

Na štrnástich, resp. trinástich rýchlostných skúškach (jedna RS bola zrušená) sa najlepšie darilo Lukyanukovi, ktorý na Cypre štartoval dokonca s podporou slovenského KM Racing. Alexovi „ušli“ len dve rýchlostky, ktoré si pripísal Sirmacis. Mladého Lotyšovi sa však na týchto tratiach veľmi nedarilo, pretože priemer jeho umiestnení v RS mu zaručil až tretiu priečku. Mladý jazdec je však veľmi rýchly a treba uznať, že keby odštartoval v celom šampionáte, mohol mať veľmi blízko k európskemu titulu majstra. Ako jediný totiž vyhral až tri súťaže. Podobne je na tom aj Lukyanuk, ktorý získal víťazstvo v dvoch súťažiach, avšak podával veľmi nekonzistentné výkony, čo sám potvrdil:

„Kajto jazdí rýchlo a konzistentne, čo je jeho veľká výhoda. Viem byť rovnako rýchly, avšak nie tak často. A preto si Kajto tento titul právom zaslúži. Celý rok sme medzi sebou súperili a už teraz sa teším na ďalší ročník, kde by som chcel aj ja zabojovať o titul“.

Druhé miesto si chvíľu držali Gryazin s Fedorovom, avšak po havárii odstúpili a na striebornú priečku sa prepracovali Nemci Marijan Griebel s Pirminom Winklhoferom. Stupne víťazov teda získali Rusi, Nemci a Lotyši.

Kajetan Kajetanowicz v sezóne 2016:
1.miesto v celkovom hodnotení
187 nazbieraných bodov
8 štartov
5 pódiových umiestnení
29 vyhratých RS
39 získaných bodov počas domácej Rally Rzeszow
11 získaných bodov na Acropolis rally aj napriek havárii v RS1

Zdenka Tamášová

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 10/2016 Rally-Sports magazine.