FIA odštartovala program pre dievčatá „Girls on track – KartingChallenge“ s podporou Yokohamy a Európskej únie

0
491
Ženeva 7. marca 2018 – Počas autosalónu v Ženeve FIA odprezentovalasvoj nový projekt „Európsky program pre mladé ženy“ za prítomnosti prezidenta FIA Jeana Todta a Michèle Moutonovej, predsedníčky FIA komisie Ženy v motoršporte (WIMC).

Na podujatí sa zúčastnili aj ambasádori programu Susie Wolffová a Tatiana Calderónová spolu s Petrom Sørensenom, vedúcim delegácie Európskej únie pre OSN v Ženeve. Program „Girls On Track – KartingChallenge“ je spolufinancovaný Európskou komisiou a podporovaný spoločnosťou Yokohama Rubber a má za cieľ podporovať motoristický šport pre dievčatá vo veku od 13 do 18 rokov.

The Girls On Track má cieľ podporovať a rozvíjať účasť dievčat v motoristickom športe pomocou karting-slalomu, ktorý má nenáročný a nákladovo efektívny formát. Tento dvojročný projekt získal finančné prostriedky z EÚ prostredníctvom programu Erasmus + a je v súlade s ambíciou komisie FIA WIMC vytvoriť kultúru motoristického športu, ktorá uľahčí plnohodnotnú účasť žien vo všetkých oblastiach motoristického športu. Počas svojej osemročnej existencie komisia vytvorila a rozvíjala rôzne programy a podujatia vrátane športových, propagačných a vzdelávacích projektov po celom svete.

 

„Sme veľmi hrdí na to, že sme spustili ambicióznu európsku súťaž pre mladé ženské publikom. Teší ma, že Európska komisia prostredníctvom svojich finančných prostriedkov uznala náš záväzok k ďalšiemu rozvoju žien v motoristickom športe. FIA bude naďalej aktívne podporovať rovnaký priestor pre mužov a ženy všporte“ povedal Jean Todt.

V priebehu prvého roka projektu sa uskutočnia výberové podujatia v karting-slalome v centrách väčších miesta budú určené pre dievčatá vo veku 13 až 18 rokov v ôsmich krajinách našich partnerských ASN (Belgicko, Fínsko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko). Očakáva sa účasť viac ako 3 000 dievčat.

V marci 2019 budú tri vybrané dievčatá z každej krajiny súperiť navzájom v európskom finále na okruhu v LeMans o šancu dostať sa medzi šesticu najlepších do európského tímu. Šesť víťaziek sa potom zúčastní výcvikových táborov pre jazdcov, ktoré bude podporovať FIA prostredníctvom športového a vzdelávacieho programu. Program sa skončí záverečným podujatímv Bruseli na jeseň roku 2019.

„Tento projekt je obrovskou výzvou, je nevyhnutnýna zvýšenie povedomia o motoristickom športe medzi mladými dievčatami a na odhalenie talentov. S programom The Girls On Track máme skvelú príležitosť otvoriť svet motoristického športu novej generácii, „povedala Michèle Moutonová.

Navyše spoločnosť CDES-PROGESPORT v spolupráci s univerzitou vo francúzskom Limogese vykoná počas projektu sociologický výskum s cieľom analyzovať úspech programu a vypracovať odporúčania pre športové a verejné inštitúcie (ako sú EÚ a OSN) na zvýšenie účasti žien.

David Oliva, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Yokohama Europe, vyhlásil: „Sme veľmi radi, že sme súčasťou takého ambiciózneho a dôležitého programu. Plne podporujeme túto iniciatívu, ktorá pomôže bojovať proti stereotypom a zabezpečiť väčší priestor pre ženy v motoristickom športe.“

„Európska únia presadzuje rodovú rovnosť na celom svete, posilnenie postavenia dievčat a žien sme postavili do jadra našich politík a podporili sme ich prostredníctvom širokej škály prostriedkov. Dnes odštartovaný projekt s finančnými prostriedkami Európskej komisie je konkrétnym príkladom tejto globálnej angažovanosti „, povedal ambasadorPeter Sørensen, vedúci delegácie Európskej únie v úrade Organizácie Spojených národov v Ženeve.

Program bude podporovaný na sociálnych sieťach prostredníctvom hashtag #TheGirlsOnTrack. Vyhradenú webovú stránku nájdete na webovej stránke FIA: www.fia.com/TheGirlsOnTrack.

FIA Women in Motorsport Commission
Medzinárodná automobilová federácia FIA bola založená v roku 1904. Je to riadiaci orgán pre svetový motoristický šport a spája popredné svetové motoristické organizácie – 227 národných motoristických a športových organizácií z 138 krajín na piatich kontinentoch.

Dňa 11. decembra 2009 Svetová rada FIA, ktorej predsedá prezident FIA JeanTodt, schválila projekt vytvorenia komisie Women in Motorsport (WIMC). Od svojho založenia získal WIMC veľkú podporu zo strany národných športových autorít (ASN) a automobilového priemyslu na celom svete.

Yokohama
Spoločnosť Yokohama Rubber, ktorá bola založená v roku 1917, už viac ako storočie zhromaždila vedomosti a technológie, ktoré viedli k vytvoreniu vysoko kvalitných pneumatík pre každú kategóriu vozidiel, od kompaktných automobilov až po športové vozidlá a vysokovýkonné sedany. Spoločnosť vyvinula tiež originálne pneumatiky pre mnohých popredných svetových výrobcov automobilov. Zúčastnením sa mnohých motoristických športov, Yokohama nadobudla vynikajúce know-how na kvalitu pneumatík v každej kategórii automobilov.

Spoločnosť podniká vo viac ako 120 krajinách a zamestnáva viac ako 24 000 ľudí po celom svete. Využívajúc širokú škálu špičkových technológií na iné oblasti ako výroba pneumatík, vyrába tiež množstvo ďalších prémiových výrobkov, od golfových palíc až po letecké vybavenie, priemyselné zariadenia a stavebné materiály.

#TheGirlsOnTrack
#FIAWIM

Ďalšie podrobnosti o tomto programe na Slovensku vám prinesieme v nasledujúcich tlačových informáciách a nájdete ich aj na webstránke SAMŠ www.sams-asn.sk