Iceman na východe opäť bodoval

0
973
Majstrovstvá Slovenskej republiky v automobilovom slalome pokračovali svojím druhým a tretím kolom z tohtoročného kalendára.

Obe súťaže sa konali v Prešove a to cez víkend 30.apríla – 1.mája 2016. Zatiaľ čo sobotňajší slalom niesol prívlastok „Prešovský“, ten nedeľný bol „Šarišský“. Dôvod bol jasný a to taký, že druhý deň bol zaradený aj do FIA Zóny strednej Európy, kde je známy pod týmto názvom.

Súťažiacich privítalo aj v tomto roku parkovisko pred prešovskou Tatran handball arénou. V sobotu bolo štartovné pole chudobnejšie. Na 28 prihlásených jazdcov čakali tri slalomové skúšky o dĺžke jedného kilometra. Lákadlom súťaže bola účasť Romana Kuchárika, ktorý sa okrem svojho drifterskeho umenia podelil s divákmi aj o vôňu spálených gúm.

Súboje v triedach boli naozaj vyrovnané a rozdiely v časoch minimálne. V triede S1 sa prvenstvo ušlo Jánovi Olejníkovi na Peugeote 106, ktorý to nemal ďaleko ani k celkovému triumfu. Napokon dosiahol tretie miesto v absolútnom poradí. V triede za ním skončili Ľudovít Harsányi a Daniel Tutko. Trieda S2 patrila najväčšiemu favoritovi súťaže Miroslavovi Balážovi, ktorého mnohí poznajú pod prezývkou „Iceman“. Očakávania sa naplnili, keď si na svojom Twingu vyjazdil prvé miesto v triede a aj prvé miesto v celkovom poradí Prešovského slalomu. Druhý v triede skončil so stratou jedenástich sekúnd Michal Ocelák na Mazde MX5 a pre tretie miesto si prišiel Štefan Kubacka na Honde Civic.

V triede S3 to bolo hlavne o súboji Petra Danielisa s Miroslavom Koščom. Z víťazstva sa napokon tešil práve prvý menovaný jazdec, a tak poradie v triede bolo nasledovné: prvý Peter Danielis, druhý Miro Košč a tretí Ivan Ferko. Najväčšia pozornosť sa ušla najsilnejšej triede S4. Tu mali diváci možnosť vidieť vozidlá značiek BMW, Audi alebo Mercedes. Na prvom mieste skončil František Blaščík na BMW M3 pred Rasťom Gábrišom a Vladom Gábrišom, obaja na Audi S3.

Početné zastúpenie mala trieda „ženy“, kde sa predstavilo šesť pretekárok. Víťazstvo si s časom 178,029 zabezpečila skúsená Jarka Schmiedtová pred Tatiánou Tutkovou a Veronikou Kožuchovou. V junioroch zvíťazil Daniel Tutko, ktorý bol síce v kategórií sám, no v celkovom hodnotení mu patrilo skvelé desiate miesto.

V nedeľu prišiel na rad Šarišský slalom zaradený okrem Majstrovstiev Slovenska aj do FIA Zóny strednej Európy. Štartovná listina bola veľmi podobná predošlému dňu, avšak slovenských jazdcov doplnili mená z Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Česka či dokonca Srbska, ktorí naplnili štartovnú listinu až 54 menami. Medzi nimi sa však Slováci nestratili a aj napriek slabšej technike dokázali potrápiť svojich súperov.

Jazdcov potešila aj početná divácka kulisa, ktorej pomohlo príjemné slnečné počasie. Fanúšikovia zaplnili celé schodisko Handball arény i priestory za oplotením. Oko diváka upútal hlavne žltý Lotus Elise, na ktorom sa predstavil Maďar Schebek István. Zaujal aj špeciálne upravený VW Golf Patricka Mayera. Všetkým bolo jasné, že pokiaľ títo jazdci neurobia chybu, budú počas tohto dňa najväčšími favoritmi. Spočiatku to vyzeralo tak, že Slováci budú ťahať za kratší koniec, no z omylu všetkých vyviedol Peter Danielis, ktorý skončil na skvelom šiestom mieste. Predbehli ho len dva Volkswageny Golf, Lotus a dve Mitsubishi. Absolútne víťazstvo a plný počet bodov do hodnotenia FIA CEZ si pripísal Patrick Mayer z Rakúska. Na druhom mieste skončil Martin Bognár a na treťom István Schebek.

O príjemné prekvapenie sa postaral Ľudovít Harsányi, ktorému sa na jeho Škode 105 podarilo v tejto silnej zahraničnej konkurencii skončiť na 13. mieste v absolútnom poradí a na 1.mieste v triede S1. Poraziť dokázal aj sobotňajšieho absolútneho víťaza Mira Baláža, ale aj Jána Olejníka či oboch Gábrišovcov.

V poradí štvrtý slalom Majstrovstiev Slovenska sa uskutoční už na konci mesiaca máj na letisku Seleška pri Čečejovciach.