Kajto na domácej trati víťazne

0
719
Ďalšie pokračovanie európskeho šampionátu v rally FIA ERC tvorili júlová auto24 Rally Estonia a augustový Rajd Rzeszowski. Po svoje druhé víťazstvo v sezóne si prišiel Ralfs Sirmacis a po prvé víťazstvo konečne aj Kajetan Kajetanowicz.

Estónska rally vstúpila do európskeho šampionátu v roku 2014 a z hľadiska organizácie a počtu divákov vynikala natoľko, že získala cenu ERC Rally of the Year. V oblasti Pobaltia patrí aktuálne k najväčším motoristickým podujatiam. Jej šotolinové trate na juhu Estónska tvorí množstvo skákacích horizontov, ktoré sú pre všetkých veľkou výzvou. Na jej štart sa v piatok, 15 júla, postavilo 40 súťažných posádok a do cieľa z nich došlo 28.

Vedenia estónskej rally sa hneď od úvodu ujali Alexey Lukyanuk s Alexeyom Arnautom na Forde Fiesta R5. Posádka zajazdila najrýchlejší čas na mestskom okruhu a vyhrala aj ďalšie dve skúšky. Zozadu sa na ňu „lepili“ Ralfs Sirmacis s novým spolujazdcom Márisom Kulšsom na Škode Fabia R5. A večný súboj Fiesta vs. Fabia sa mohol začať. Aj keď si mladí Lotyši pripísali na svoje konto štyri víťazstvá v RS, vo vedení sa stále nachádzali nažhavení Rusi, ktorí si tesne pred koncom súťaže držali náskok takmer pol minúty. Náskok bol však zbytočný, pretože v predposlednej rýchlostnej skúške sa Lukyanuk nezmestil na trať a odtrhol na Fieste zadné koleso. Keďže súťaž sa pre neho skončila, po bezproblémové druhé víťazstvo si v tomto roku prišiel Sirmacis. Jeho víťazstvo bolo zaujímavé aj tým, že presne pred rokom na tejto súťaži získal aj svoje premiérové prvenstvo v Junioroch.

„Vedel som, že bude ťažké vyhrať, lebo Alexey je veľmi rýchly. Pri prvom prejazde som mal dokonca aj menší strach z rýchlosti, ale v druhom prejazde som už poznal trať a viac som si veril. Naše časy neboli od Alexeya tak ďaleko, takže som sa snažil pritlačiť. A napokon sme predsa len odišli ako víťazi“, povedal len 22-ročný Lotyšan. Na druhé miesto sa po vypadnutí Lukyanuka posunui Kajetanowicz s Baranom, ktorí bojovali najmä s nefunkčným posilovačom riadenia. Tretie miesto získali domáci Rainer Aus so Simom Koskinenom na Mitsubishi.

V prvý augustový víkend si na svoje prišli fanúšikovia poľskej rally. Európska rally sa v Poľsku konala naposledy v roku 2013, keď európske posádky privítali známe Mikolajki na východe krajiny. O prvenstvo vtedy súperili Jan Kopecký, Bryan Bouffier, Kajetan Kajetanowicz, Craig Breen či Robert Kubica. Víťazstvo si odniesol Kajetan, ktorý domácu trať dokonale poznal a porazil všetkých súperov. Poľský jazdec si rovnako počínal aj tento rok. Zo začiatku dával šancu Francúzovi Bouffierovi, avšak napokon sa mu časovo vzdialil a vyhral s náskokom až 46 sekúnd.

„Toto víťazstvo je úžasné. Bojovať a napokon zvíťaziť nad rýchlym Bouffierom, je naozaj veľkým potešením. Bol to perfektný víkend. Vyhrali sme viacero rýchlostných skúšok a pripísali si veľa bodov. Som hrdý na náš tím a naše víťazstvo“, zhrnul Kajetanowicz. Druhú priečku si odniesli Bryan Bouffier s Xavierom Panserim na Citroene DS3 R5. Pri častých technických problémoch s týmto vozidlom sa naozaj mnoho fanúšikov potešilo, že Francúz konečne došiel do cieľa a navyše na peknom druhom mieste. Tretie miesto si počas oboch etáp udržali Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom na Forde Fiesta R5. Do cieľa došlo 57 posádok zo 85 štartujúcich.

Najbližšie sa všetci nadšenci motoršportu a európskej rally stretnú koncom augusta na obľúbenej Barum Czech Rally Zlín, ktorá počas troch dní prinesie 15 rýchlostných skúšok na meranej trati dlhej takmer 230 kilometrov.