Koči má nový tím i auto, bude jazdiť za Peugeot Sport

0
198

Koči v aktuálnej sezóne svetového šampionátu WRC2 absolvuje ešte šesť pretekov, tie najbližšie v máji v Portugalsku v termíne od 21. do 24. mája 2015.

Bratislava 13. apríla (TASR) – Slovenský motoristický jazdec v rely Martin Koči bude v aktuálnej sezóne majstrovstiev sveta WRC2 jazdiť v novom tíme. Bronzový juniorský majster sveta s českým spolujazdcom Lukášom Kostkom sa dohodli na spolupráci s francúzskou automobilkou Peugeot. Novovzniknuté zoskupenie Peugeot Sport Slovakia sa predstaví na májovej Rely Portugalska už aj s novým automobilom Peugeot 208 T16 špecifikácie R5.

Koči sa vlani stal prvým rodákom spod Tatier, ktorý sa postavil na stupne víťazov oficiálneho šampionátu MS juniorov v rely. Konečné tretie miesto získal po úspešných výsledkoch na šiestich podujatiach uplynulého ročníka. „Minuloročná sezóna bola pre nás prelomová. Celý rok sme medzi juniormi bojovali o najvyššie priečky, titul nám unikol iba o kúsok. S tretím miestom som však veľmi spokojný. Zúročili sme tvrdú prácu do výsledkov, prinieslo nám to nové výzvy a príležitosti,“ hodnotil uplynulý ročník mladý Slovák.

Počas zimy sa rozhodol už nepokračovať medzi juniormi a pred aktuálnou sezónou postúpil o kategóriu vyššie do seriálu WRC2, kde majú stroje pohon všetkých štyroch kolies. Svoju premiéru vo WRC2 absolvoval na januárovej Rely Monte Carlo. Na slávnom podujatí odjazdil výbornú prvú polovicu pretekov, keď sa dlho držal vo svojej kategórii na druhom mieste, v celkovom poradí bol aj štrnásty. V závere ho však postihli technické problémy, pre ktoré napokon preteky nedokončil. „Napriek tomu sme v Monte Carle zanechali výborný dojem. Veľa sme sa naučili. Ja osobne som bol veľmi príjemne prekvapený našimi časmi,“ povedal Koči. S novým automobilom ho koncom apríla čakajú testy v Maďarsku. „Som presvedčený, že auto bude jazdiť ešte lepšie, ako vyzerá. Peugeot je top kvalita, stroje sú maximálne konkurencieschopné. V Maďarsku sa s ním zoznámim viac, už sa na to veľmi teším. Verím, že na preteky v Portugalsku budeme stopercentne pripravení,“ dodal odchovanec košického Styllex Motorsport.

Peugeot 208 T16 sa páčil aj jeho spolujazdcovi Lukášovi Kostkovi. „Vyzerá veľmi dobre. Verím, že nebude trvať dlho a Martin ho rýchlo dostane pod kontrolu. Chceme nadviazať na úspešnú vlaňajšiu sezónu a dosiahnuť čo najlepšie výsledky aj vo WRC2. Bude to náročné, pretože konkurencia je veľmi vysoká. Už preteky v Monte Carle však naznačili, že môžeme rovnocenne súťažiť aj s tými najlepšími,“ povedal Kostka. Od slovensko-českej spolupráce očakáva úspechy aj riaditeľ zákazníckeho oddelenia Peugeot Sport France Laurent Guyot. „Peugeot 208 sa zrodil v Trnave a my sme radi, že budeme spolupracovať s jazdcami z krajiny, odkiaľ náš automobil pochádza. Výkony Martina s Lukášom budeme pozorne sledovať a samozrejme verím, že sa im bude dariť. Martin toho už vo svojom veku dokázal veľa, Slováci ho poznajú a ja si myslím, že onedlho bude slávny aj na Slovensku,“ uviedol Guyot. Servis a nastavenie nového stroja budú mať na starosti mechanici z maďarského Tagai Racing Technology. „Môj osobný názor je taký, že Peugeot 208 je najlepšie auto v špecifikácii R5. Verím, že to dokážeme aj v aktuálnej sezóne s tímom Peugeot Sport Slovakia,“ povedal riaditeľ Tamás Tagai.

TASR, www.teraz.sk