Kvalitný relykros odštartoval sezónu vo veľkom štýle

0
290

Orechová Potôň, 14. marec 2016 – Prvé podujatie roka 2016 na okruhu SLOVAKIA RING – FIA Trofej strednej Európy v relykrose ponúklo šiestim tisíckam divákov skvelý motoršport. Víťazom najsilnejšej kategórie Supercars sa stal Maďar Tamás Pál Kiss, Slovensko zaznamenalo tri finálové účasti a dve druhé miesta.

Víkendové podujatie na relykrosovej verzii trate prvého slovenského pretekárskeho okruhu prilákalo množstvo divákov, ktorí sa už nevedeli dočkať začiatku motoristickej sezóny po dlhej zime. 1250-metrová dobre pripravená trať hostila špičkových jazdcov z Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska. Okrem zónových pretekov, ktorými sa začala európska sezóna, sa rozdávali trofeje aj v Majstrovstvách Slovenska, Maďarskom pohári a Českej trofeji historikov.

V najsledovanejšej kategórii Supercars, vyšlo na trať 189 viac ako 500-koňových relykrosových špeciálov, z ktorých štyri majú pôvod vo FIA Majstrovstvách sveta WRX. Na Peugeote 208 WRX (vlani Team Peugeot-Hansen) sa u nás tešil z prvenstva aj výborný maďarský jazdec Tamáš Pál Kiss, ktorého fanúšikovia doteraz vídavali skôr vo formulových sériách ako Formula Renault 3,5, Auto GP či GP3. Svoju precíznosť ukazoval tento 24-ročný pretekár v každej rozjazde a počas celého víkendu nenašiel premožiteľa. Vo finále Supercars zdolal Rakúšana Maxa Puchera (Ford Fiesta – účastník FIA WRX), tretí skončil ďalší Maďar Jankó Wieszt na Škode Fabia. Veľmi dobré 4. miesto obsadil náš Juraj Baláž na Mitsubishi Lancer.

Aj v kategórii SuperTouringCars nad 2000 cm3 sme mali vo finále Slováka. Miroslav Pospíchal na VW Polo skončil na výbornom 2. mieste za vlaňajším víťazom FIA CEZ Trophy Oliverom Gruberom z Rakúska. Pospíchal by jeho Ford Sierra možno aj zdolal, no preteky boli v predposlednom kole zastavené po kolízii ďalšieho zo slovenských jazdcov vo finále Pavla Zachara (SEAT Leon) s Rakúšanom Patrickom Breitenederom (3. miesto – BMW M3).

V triede SuperTouringCars do 2000 cm3 sme vkladali nádeje na dobrý výsledok do Karola Šedivého. So svojím zeleným SEATom Ibiza sa zlepšoval z jazdy na jazdu a napokon obsadil skvelé 2. miesto za neporaziteľným Čechom Romanom Častoralom na vozidle Opel Astra.

Vo finále Super1600 zvíťazil Maďar Marcell Kovács na Suzuki Swift pred svojim krajanom Gergelym Mártonom na Škode Fabia.

Relykrosové preteky na SLOVAKIA RINGU privítali počas víkendu vyše 6000 návštevníkov. Už o mesiac privítame v Orechovej Potôni neďaleko Bratislavy Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC s hviezdami svetového motoršportu.

Ďalšie informácie nájdete na www.slovakiaring.sk

***

Okruh SLOVAKIA RING / Areál SLOVAKIA RING

SLOVAKIA RING je profesionálny pretekársky okruh, jediný svojho druhu na Slovensku. S celkovou dĺžkou 5 922 m sa radí medzi najdlhšie v Európe. Kvalitatívnymi a bezpečnostnými parametrami vytvára okruh zázemie nielen pre prestížne svetové šampionáty pod hlavičkou FIA. Od roku 2010 prináša podujatia pre profesionálnych jazdcov, amatérov aj širokú verejnosť.

Komplex SLOVAKIA RING v Orechovej Potôni predstavuje jedinečný areál na Slovensku. Na jednom mieste ponúka možnosť jazdiť na motoristickom okruhu, zdokonaliť sa v škole bezpečnej jazdy, vyskúšať si off-road a užiť si relax v hoteli. Okruh SLOVAKIA RING so špičkovými parametrami patrí medzi najkvalitnejšie v Európe. Ponúka pestré možnosti využitia pre profesionálov aj amatérskych jazdcov a prináša pravidelné víkendové podujatia pre širokú verejnosť. Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdecké zručnosti, je pripravené profesionálne CENTRUM BEZPEČNEJ JAZDY s najmodernejším tréningovým cvičiskom v strednej Európe. Po aktívnom výkone si môžete dopriať výdatný obed či večeru v Hoteli Ring***, ktorý ponúka komfortné ubytovanie a wellness centrum so saunami a bazénom.