Medzi najväčších favoritov v Tatrách radíme Kočiho, Grzyba a Bisahu

0
691
Najstaršia automobilová súťaž na Slovensku, jej 46. ročník, hlási veľmi kvalitný zoznam prihlásených posádok. Usporiadateľom z AOS klubu Poprad sa prihlásil celkový počet 74 súťažiacich z troch európskych štátov – Slovenska, Českej republiky a Poľska. Fanúšikov rallyšportu čaká v termíne 3. – 5. mája dozaista veľký motoristický sviatok roka pod Tatrami.

K najväčším favoritom sa radia úradujúci slovenský šampión a obhajca prvenstva Martin Koči, ďalej trojnásobný víťaz tatranskej rally Grzegorz Grzyb z Poľska a český jazdec Ondřej Bisaha, ktorý je ambasádorom súťaže. V prvý májový víkend uvidia diváci v akcii spolu desať vozidiel kategórie R5 a jeden súťažný špeciál špecifikácie WRC! V rámci hodnotenia majstrovstiev Slovenska (MSR) je prihlásených 45 posádok, Slovenský rally pohár (SRP) absolvuje 14 súťažiacich, dve absolvujú Rallyškolu a do premiérového ročníka Rallye Tatry Legend sa prihlásilo 13 posádok.

Hlavných favoritov nájdeme medzi deviatimi prioritnými jazdcami. K najväčším ašpirantom na prvenstvo patrí trio Martin Koči, Grzegorz Grzyb a Ondřej Bisaha. Štartové číslo 1 povezú úradujúci slovenskí šampióni a obhajcovia minuloročného prvenstva Martin Koči, Radovan Mozner ml., na vozidle Škoda Fabia R5 vo farbách tímu ŠKODA Slovakia Motorsport. Dvadsaťšesťročný Košičan je zatiaľ na tretej priečke v hodnotení domáceho šampionátu, keď ho na Valašskej rally zabrzdil technický problém v závere nedeľňajšieho dňa. Štartové číslo 2 má poľská dvojica vo farbách Rufa Šport Grzegorz Grzyb, Jakub Wróbel na vozidle Škoda Fabia R5. Štyridsaťdvaročný Poliak sa pýši štyrmi titulmi majstra Slovenska a Rallye Tatry vyhral už trikrát. Pri neúčasti Václava Pecha je v priebežnom poradí slovenského šampionátu najvyššie postaveným jazdcom na štarte tatranskej súťaže. Štartové číslo 3 bolo pridelené českej posádke Ondřej Bisaha, Petr Těšínský s vozidlom Ford Fiesta R5. Úradujúci šampióni Central Rally Trophy (ERT) sa stali oficiálnymi veľvyslancami tohto ročníka a v Poprade odštartujú pod hlavičkou slovenského tímu KM Polčin Rally.

Na čelné priečky pomýšľajú Jozef Béreš ml., český jazdec Roman Odložilík, Peter Gavlák, nestor slovenskej rally Igor Drotár (všetci Škoda Fabia R5) a Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), ktorý vyhral Tatry v roku 2013. Veľkú pozornosť budí auto kórejskej značky Hyundai s typovým označením i20 kategórie R5. Do vozidla súťažného dravca z Ázie sa posadí, tak ako vlani, poľský jazdec Daniel Chwist. Na mieste spolujazdca tentoraz zasadne jeho krajan Kamil Heller, ktorý v tohtoročnej sezóne naviguje na majstrovstvách sveta v rámci WRC2 Pro Lukasze

Pieniążeka. Pred necelým mesiacom svoju kategóriu vo svetovom šampionáte na ostrove Korzike vyhrali. V elitnej triede 2 nájdeme celkom desať prihlášok, medzi nimi figuruje aj český jazdec Karel Trněný a Richard Čech (obaja Ford Fiesta R5).

Medzi jedenástimi prihlásenými v triede 3 patrí k favoritom priebežne prvý v slovenskom šampionáte v tejto triede a držiteľ ASN priority Prešovčan Tomáš Konečný (Subaru Impreza WRX STI), na aute rovnakej značky pôjde Lukáš Lapdavský. Silná enkláva jazdcov na produkčných vozidlách dorazí z Českej republiky, vozidlá Mitsubishi Lancer EVO IX osedlajú Lukáš Matěna, Adam Fabrika a Marek Vlček. Z domácich jazdcov sa na Mitsubishi rôznych evolúcii predstaví napríklad Marian Kekeňák, Maroš Kysucký, Branislav Mičko, Tibor Kovacs a Dominik Benček.

Hodnotný motoristický šport a dramatické súboje o drahocenné sekundy sa očakávajú aj v súboji „dvojkoliek“. Medzi jazdcami idúcich na autách s jednou poháňanou nápravou patrí k adeptom na víťazstvo líder slovenského šampionátu po Valašskej rally v triede 6 Martin Koiš (Ford Fiesta R2), ďalej Rastislav Chvála, Kamil Švec (obaja Peugeot 208 R2) alebo Andrej Kacvinský ( Opel Adam R2). V triede 5 zvedie zaujímavý súboj Mário Gruma (Škoda Fabia), Vladimír Hudy versus zahraniční jazdci Martin Sopúch z Českej republiky (Ford Escort Maxi Kit Car) a Poliak Przemyslaw Gosztyla (Opel Astra GSi). V triede 7 sa o prvenstvo stretnú Martin Stoklas (VW Polo) s Martinom Dudžákom (Škoda Fabia 1,4) a v triede 8 potom Matej Krišanda (Seat Ibiza) s Danielom Zapletalom (Renault Clio Sport) z Českej republiky. V triede 12 zmeria sily na vozidlách Seat Ibiza TDI trio František Fusko, Ján Šustek a Peter Šablatúra. V šampionáte historických automobilov vzbudzuje veľkú pozornosť nestarnúci Jozef Béreš st. na novopostavenom aute Ford Sierra Cosworth RS.

V rámci Slovenského rally pohára (SRP) je prihlásených 14 súťažiacich. V Poprade sa objaví napríklad Tomáš Polovka (Seat Ibiza 2.0 16V), Pavol Spišák (Lada VFTS), Jozef Valluš (Renault Clio RS Ragnotti), Jakub Kolek, Mário Gallovič alebo Balázs Cséplö (všetci Peugeot 106). Rally v Poprade sa započítava do 3. ročníka Tatransko-Valašského pohára, ktorého úvodný diel sa išiel na prvom podniku českého a slovenského šampionátu Kowax Valašská rally vo Valašskom Meziříčí koncom marca. Spoločný česko-slovenský pohár rozbehol najlepšie z tridsiatich piatich registrovaných posádok úradujúci slovenský majster Koči, na druhom mieste je český jazdec Matěna, tretí je zatiaľ Konečný. Bez šance na medailové priečky nie je ani Fusko alebo Grzyb. V rámci pohárového hodnotenia sa prihlásilo do Tatier 24 posádok.

Premiérovo sa pôjde úvodný ročník Rallye Tatry Legend – rally pravidelnosti historických automobilov. Fanúšikovia sa spomedzi trinástich prihlásených áut môžu tešiť na vozidlá Ford Sierra Cosworth RS, Volkswagen Golf, legendárnu Škodu 130 RS, ďalej Škodu 130 LR, Škodu Favorit 136 L alebo populárne škodovky stovku či erku. Za volanty týchto skvostov sa posadia Augustín Podhájecký , Stanislav Koiš, Pavol Kravárik, Ján Dudžák, Češi Ivan Nepraš, Tomáš Zelenka, Radko Polcar a Martin Dusík atď.

Ďalší spravodajský servis v rámci 46. Rallye Tatry 2019 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk a na facebookovom profile tatranskej rally.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
46. Rallye Tatry 2019

Zoznam prihlásených