Minirally Liptov aj v tomto roku úspešná

0
236

Minulý víkend sa v okolí obcí Jakubovany a Vavrišovo uskutočnilo 4. podujatie seriálu Minirally Cup 2014 pod názvom 5. Minirally Liptov 2014. Centrom celého podujatia bola obec Jakubovany, ktorej obecné zastupiteľstvo a predovšetkým starosta pán Dušan Žiaran boli veľmi nápomocní pri príprave a samotnej realizácii motoristického podujatia, ktoré je svojím charakterom na Liptove ojedinelé.

Samotné prípravy podujatia začali v mesiaci marec, podaním žiadostí o súhlas s uzávierkou miestnych a účelových komunikácií na obecné úrady, v katastri ktorých mala viesť trať súťaže. Všetky obce vyšli maximálne v ústrety, a preto sa podarilo dostať definitívne povolenie od Dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva PZ na dopravnú uzávierku dotknutých ciest. Potom sa začali vybavovať ďalšie potrebné náležitosti ako sanitky, záchranári, profesionálna časomiera, profesionálni traťoví komisári z Popradu a v neposlednom rade strava a občerstvenie pre cca 250 osôb. Preteky odštartovali v piatok administratívnym preberaním a obhliadkami trate a pokračovali v sobotu už samotnými ostrými jazdami. Prihlásených bolo 75 súťažných posádok z celého Slovenska, nakoniec sa prezentovalo 68 z nich. Samozrejme nechýbali ani domáci jazdci z Liptovského Mikuláša či blízkeho Ružomberku. Meraná trať pozostávala z dvoch rozdielnych úsekov. Prvý viedol zo Sekaného Hája cez Jochy a agroletisko k Jamníku a druhý z obce Vavrišovo poza Kaleník k Liptovskému Petru. Tieto dve trate sa jazdili dopoludnia dvakrát v jednom smere a popoludní dvakrát v opačnom smere. Celková dlžka rýchlostných skúšok presiahla 40 kilometrov, čo je ojedinelá dĺžka v celej doterajšej histórii seriálu MRC.

Súťažné posádky boli rozdelené do viacerých tried, podľa objemu motora či poháňanej nápravy. V každej kategórii boli ocenené tri najrýchlejšie posádky. Zvláštne trofeje dostali aj jediná žena v štartovom poli a to Vierka Urbaníková z Rakovej, samozrejme za obrovského potlesku a ovácií ostatných zúčastnených. A aj Štefan Vancík z Nitry, ktorý sa aj napriek svojmu telesnému hendykepu už dlhé roky venuje motorizmu. Na úplný záver boli ocenené tri najrýchlejšie posádky v absolútnom hodnotení.

Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali:
A1, do 1400ccm Šablatúra – Laurincová z Tisovca,
A2, do 1600ccm Škopinský – Škopinský ml. z Prešova,
A3, do 2000ccm Deák – Leskovjanský z Rožňavy,
A4, nad 2000ccm Dubecký – Daník z Revúcej,
Z5, zadný náhon do 1500 Chalachan – Koles z Banskej Bystrice,
Z6, zadný náhon nad 1500 Jurečka – Beťko z Liptovského Mikuláša

V absolútnom hodnotení boli najrýchlejšie posádky:
1. miesto Dubecký – Daník z Revúcej,
2. miesto Kovács – Novotný z Popradu,
3. miesto Golský – Golský z Ružomberku

Podujatie bolo veľmi vysoko hodnotené samotnými jazdcami a patrilo rovnako, ako aj po minulé roky, k najlepším v seriáli MRC 2014, ako po športovej, tak i po organizačnej stránke. Samozrejme, vďaka patrí hlavne už spomenutej obci Jakubovany, ale aj obciam Vavrišovo a Liptovský Peter, no aj ostatným dotknutým subjektom, napr. AGRIA a.s. L. Ondrej, Semenoles L.Hrádok, Gajos s.r.o. L.Mikuláš, alebo penzión Studená v Jakubovanoch, ktoré prispeli k úspešnému priebehu celého podujatia.

Text: Ing. František Debnár, Ing. Zdenka Tamášová
Foto: Václav Klust