Odštartoval ďalší ročník seriálu MTE Cup

0
625

MTE Cup začal túto sezónu vo veľkom štýle, na Rally Sprinte v Cesticiach. Hoci ide o amatérsku súťaž, organizátorom sa podarilo prilákať naozaj veľké mená. Veď kto by niekedy povedal, že sa tu objaví jeden z najväčších talentov slovenskej motošportovej scény – Martin Koči? Veľkú pozornosť však pútal aj Miroslav Šutlák a jeho Škoda Fabia S2000.

Na dvojkilometrovej trati si v dvoch rýchlostných skúškach „zmeralo sily“ celkovo 84 jazdcov. Táto trať je známa dlhými rovinkami, takže jednoznačnú výhodu mali vyššie kubatúry. Cestice patria na východe medzi divácky populárne preteky a ani tento rok tomu nebolo inak. Divácka kulisa bola naozaj bohatá, čo určite povzbudilo jazdcov k čo najlepším výkonom. Celé podujatie sa nieslo v znamení súboja Deák – Koči, medzi ktorými bol napokon rozdiel 1,277 sekundy v prospech prvého menovaného jazdca. Súťaž ovládla osvedčená klasika v podobe Mitsubishi Lancer Evo IX, ktorých sme v štartovom poli napočítali celkom šesť.

Pozrime sa na jednotlivé triedy. V PD1 sa podarilo zvíťaziť jednému z najskúsenejších jazdcov v štartovom poli – Ladislavovi Rišpánovi, ktorý sa predstavil na vozidle Suzuki Baleno. Za sebou zanechal dvojicu konkurentov Dubóczi a Terezčák. V PD2 treba spomenúť skvelé výkony víťaza tejto triedy – Alexandra Baffyho, ktorý so svojím Peugeotom 206 skončil v tejto tvrdej konkurencii aj na ôsmom mieste celkového poradia. Za ním v triede skončili Milan Škopinský ml. a Jakub Kolek. Trieda PD3 skončila najlepšie pre Košičana Vlada Hudyho, ktorý bojoval o prvé miesto s Marekom Jaszayom a domácim jazdcom Robom Bérešom.

Najzaujímavejšia trieda PD4 dopadla najlepšie pre Petra Deáka, ktorý dokázal poraziť Martina Kočiho i Tomáša Ondreja a s časom 3:07,198 sa stal víťazom tohtoročných Cestíc. PD „päťky“ boli záležitosťou značky Škoda. Tu sa dokázal medzi ôsmimi konkurentmi v triede presadiť Ľudovít Harsányi pred Máriom Tóthom a Branislavom Kováčom. V PD6 išlo hlavne o súboj vozidiel značiek Lada a BMW, z ktorého vyšla lepšia práve Lada, keď tu s časom 3:25,56 dominoval Marek Pazderák na Lade VFTS pred Štefanom Spišákom a Martinom Rogovským.

Trieda PD7 patrila minuloročnému víťazovi MTE Cup-u Františkovi Blaščíkovi, ktorý si dokázal poradiť s Hlaváčom a Škovrunským. V triede ženy si úvod sezóny spríjemnila víťazstvom Petra Karičková na BMW E30. V tesnom závese za ňou skončili Jaroslava Schmiedtová a Tatiana Tutková. V junioroch sa najviac darilo Máriovi Gallovičovi pred Rolandom Pisiom a Danielom Tutkom.

„Sme veľmi radi, že preteky v Cesticiach sú každým rokom obľúbenejšie. Dokazuje nám to vysoký počet súťažiacich a množstvo fanúšikov pri trati rýchlostnej skúšky, čo si nesmierne vážime. Šiesty ročník nám priniesol veľmi kvalitné štartové pole, v ktorom sa nachádzali aj známi pretekári z rôznych motoristických disciplín. Celkový priebeh pretekov bol viacmenej bezproblémový, počasie chladné, ale slnečné“, zhrnul organizátor Peter Danielis.

Veľmi rýchly priebeh, až na jednu malú nepríjemnosť, mali aj druhé preteky seriálu MTE Cup, ktoré sa konali v nedeľu 10.apríla, na slalomovej trati pri hale Cassosport v Košiciach. Súťaž bola zaradená aj do Majstrovstiev Slovenska, takže na nej nechýbal väčší počet licencovaných jazdcov.

Na štart sa v nedeľu ráno postavila takmer 80tka pretekárov, medzi ktorými nechýbalo ani päť žien a štyria juniori. Prvú súťažnú jazdu absolvoval najrýchlejšie Peter Danielis na svojom Seate Ibiza, ktorý svojho najväčšieho súpera, Petra Vaška na Mitsubishi, porazil s náskokom len jednej desatiny sekundy.

Druhé kolo odštartovalo nepekne pre Petra Dubócziho, ktorého krátko po štarte „rozhádzalo“ a po zachytení obrubníka ho prehodilo na strechu. Jazdec našťastie vyviazol bez zranenia, no na jeho Trabante bude teraz určite trochu práce. Poradie v druhom kole sa zmenilo, pretože Vaško zabojoval a porazil Danielisa o sedem desatín sekundy, čím sa dostal pre neho. Dôležité bolo udržať tento náskok až do cieľa a netrafiť žiadnu kuželku, čo sa mu aj podarilo. Víťazom slalomu sa tak stal Peter Vaško pred Petrom Danielisom a Alexandrom Baffym. Keďže Vaško nezbiera body do Majstrovstiev Slovenska, plný počet bodov si odniesol Danielis. Výborné štvrté miesto v absolútnom poradí získal František Blaščík na BMW.

V triede PD1 sa tešil Ján Olejník na Peugeote 106, v triede PD2 Alexander Baffy na Peugeote 206, v triede PD3 bol najrýchlejší Vladimír Hudy na Honde Civic Type R. Najsilnejšie „štyrky“ vyhral už spomínaný Vaško. V triedach určených pre zadný náhon sa tešili Štefan Hanesz, Marek Pazderák a František Blaščík. Každý z nich zvíťazil vo svojej triede podľa objemu motora. Najrýchlejšou ženou bola tentokrát Tatiána Tutková na Suzuki Swift a najrýchlejším juniorom jej brat, Daniel Tutko na rovnakom aute.

MTE Cup sa presunie už 16.apríla do Košického Klečenova, po ktorom bude pokračovať v júni, na známej trati v obci Čakanovce.

Text, foto: Július Salzer

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 04/2016 Rally-Sports magazine.