Svetová premiéra svetového šampionátu na Slovensku

0
213

Orechová Potôň, 26. apríl 2017 – Slovensko zažije tento rok vďaka okruhu SLOVAKIA RING opäť výnimočnú premiéru: Majstrovstvá sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov (EnduranceWorldChampionship – FIM EWC) sú skutočnou elitou medzi svetovými šampionátmi.

Slovenskí diváci budú mať o dôvod viac, navštíviť naše podujatie v sobotu 24. júna: slovenský Maco Racing Team preteká na rôznych vytrvalostných pretekoch, ako aj vo FIM EWC, už dlho. V talóne majú trojicu pretekárov – GregJunod (Švajč.), Marko Jerman (Slovinsko), AnthonydosSantos (Franc.). Tím preteká na špeciáloch Yamaha v najvyššej triede Formula EWC.

Motocykle v tomto šampionáte musia mať svoj pôvod v sériovej výrobe. Sú však prerobené podľa platnej homologácie FIM (FédérationInternationale de Motocyclisme). Tímy a jazdci budú pretekať v triedach Formula EWC (najsilnejšia – kráľovská trieda), Superstock a Supertwin. Tímy v Superstock zároveň bojujú okrem najlepšieho celkového umiestnenia aj o pozície v pohári FIM EWC World Cup.

Každý motocykel sedlajú 2 až 3 jazdci. Obzvlášť zaujímavá je štartovacia procedúra, pochádzajúca z pretekov 24 h LeMans: motocykle sú zoradené pri múre boxov na štartovej rovinke a jazdci stoja oproti nim – na opačnej strane šírky asfaltu. Mávnutím štartovej vlajky utejakú krížom k svojim strojom, naštartujú ich bez pomoci mechanikov a vyrazia do pretekov. Podobne štartovali vozidlá do slávnej 24 h LeMans, naposledy v roku 1969.

Majstrovstvá sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov FIM EWC navštívilo len na ostatnom podujatí 24 HeuresMotos v LeMans vyše 75 000 divákov. Araktivita našich 8-hodinových pretekov „8 hours of Slovakia Ring“ láka už teraz divákov z okolitých, ale aj vzdialenejších krajín. Výnimočnú premiéru šampionátu vo východnej Európe si vychutnáme teda v sobotu 24. júna. Predchádzať jej budú piatkové kvalifikačné jazdy, rovnako prístupné pre širokú verejnosť. V cene víkendového vstupného sú aj nedeľňajšie preteky motocyklového šampionátu Alpe Adria.

Viac informácií nájdete na www.slovakiaring.sk.

***
Okruh SLOVAKIA RING / Areál SLOVAKIA RING

SLOVAKIA RING je profesionálny pretekársky okruh s licenciou FIA 2. stupňa, jediný svojho druhu na Slovensku. S celkovou dĺžkou 5 922 m sa radí medzi najdlhšie v Európe. Kvalitatívnymi a bezpečnostnými parametrami vytvára okruh zázemie nielen pre prestížne svetové šampionáty pod hlavičkou FIA. Od roku 2010 prináša podujatia pre profesionálnych jazdcov, amatérov aj širokú verejnosť.

SLOVAKIA RING v Orechovej Potôni predstavuje jedinečný areál na Slovensku. Na jednom mieste ponúka možnosť jazdiť na motoristickom okruhu, zdokonaliť sa v škole bezpečnej jazdy, vyskúšať si off-road a užiť si relax v hoteli. Okruh SLOVAKIA RING so špičkovými parametrami patrí medzi najkvalitnejšie v Európe. Ponúka pestré možnosti využitia pre profesionálov aj amatérskych jazdcov a prináša pravidelné víkendové podujatia pre širokú verejnosť. Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdecké zručnosti, je pripravené profesionálne CENTRUM BEZPEČNEJ JAZDY s najmodernejším tréningovým cvičiskom v strednej Európe. Po aktívnom výkone si môžete dopriať výdatný obed či večeru v reštaurácii Ring a Hoteli Ring***, ktorý ponúka komfortné ubytovanie a wellness centrum so saunami a bazénom.

Martin Trenkler