V Mníšku nad Hnilcom to celý víkend žilo medzinárodným motokrosom

0
951
Mníšek nad Hnilcom 1.-2.6. 2019: Celý víkend sa v Mníšku nad Hnilcom jazdil motokros pod taktovkou skúseného organizátora AMK Mníšek nad Hnilcom, ktorého dušou je súčasný viceprezident SMF pre motokros, Ľuboš Löffler.

V sobotu si merali sily mládežnícke kategórie v rámci Majstrovstiev Slovenska a v nedeľu zasa jazdci EAST CUPu – Regionálneho pohára Východ, Slovenského pohára v motokrose aj MACEC Cupu (Pohár krajín strednej Európy.) Bol to naozaj nabitý víkend plný adrenalínu a medzinárodnej účasti jazdcov zo štyroch krajín: Slovensko, Ukrajina, Poľsko a Maďarsko. V sobotu zahviezdila Lili Gál (Mami team Fehér) v kategórii Lady, Maxim Zimmerman (MX Slávia Martin) v MX50, Jakub Zahradnik (Auctor MX team) v MX65 a Tomáš Zimek (Auctor MX team) v MX85. V nedeľu sa rozdávali ceny za hleshoty a za umiestnenia vo vyššie spomenutých troch seriáloch.

Jazdy najmenších MX65
Súboj dvoch Samuelov, aj tak by sa dali charakterizovať dve finálové jazdy kategórie najmenších pretekárov. Samuel Chovaník z Haviar teamu bol však v oboch najrýchlejší a bral si z Mníška prvé miesto a k tomu dvakrát prémiu za najrýchlejší štart. Samuelovi Kurňavovi nechal druhé a Jakubovi Ceplákovi tretie miesto.

MX85 + MX LADY
Ľubomír Galandák mal jednoznačné prvenstvo v kategórii MX85 a Lili Gál zasa medzi dievčatami MX LADY. Najprv to bola Lili , ktorá držala absolútne poradie, avšak v piatom kole sa do vedenia dostal Galandák. Za nimi do cieľa prišiel Denis Spodniak, druhý v MX85, Nina Bullová (Motocross klub Skýcov), druhá v MX LADY a tretie miesta brali: Eva Bunová u dievčat a Oliver Handzuš u MX85.

Veteráni MX4, MX4+
Zoltán Vörös si zasa raz vychutnal víťazstvo v MX4, Poliak Tomáš Zych druhé miesto a Ľubomír Imrich sa musel uspokojiť s tretím miestom celkovo, keď po kontakte s víťazom stratil vedenie a teda v druhej jazde skončil až štvrtý. U veteránov nad 50 rokov MX4+ dominoval tradične Peter Pipich (Motoklub Medzibrod), druhý bol Ukrajinec Volodymyr Zavadetsky a tretí Vojtech Doboš (L Racing).

MX1 Hobby
Práve títo jazdci otvárali kolotoč finálových jázd v Mníšku nad Hnilcom. Najrýchlejším hobby pretekárom sa stal Ivan Šipoš (Cloč Lisková), ktorý si tým po dlhšej prestávke dožičil comeback vo veľkom štýle. Domácich fanúšikov potešil Matej Mezenský, ktorý predviedol krásny štart najmä v druhej jazde a celkovo bral druhé miesto. Viktor Kováč (VM racing MX team) skončil tretí.

MX2 Hobby
Bolo sa na čo pozerať aj v MX2 Hobby, keď si v oboch finálových jazdách vedúce postavenie striedali Tomáš Ballo a Patrik Blaško. Súboj Ballovej Suzuki a Blaškovj KTM skončil v oboch prípadoch v prospech Balla. Blaška to určite dvakrát zamrzelo, lebo mu víťazstvá ušli len o chlp. Tretím najrýchlejším bol Jakub Ligas.

Juniori do 21 rokov spoločne s profíkmi z MX OPEN a MX2
Absolútne poradie štyroch kategórii na štarte ovládli jazdci z MX2. Štarty síce patrili silnejším strojom z MX OPEN, teda Matúšovi Lavovi a Silvestrovi Mondokovi, ale v obidvoch jazdách sa pred nich dostali MX2kári, Senastian Tököly a Radoslav Matula (MX Slávia Martin). Poďme si to rozobrať po kategóriách.

V MX2kách sa poriadne ponaháňali Tököly a Matula, a vôbec si nevšímali čo sa deje za ich chrbtami. Športovú prevahu a aj štipku šťastia mal v oboch prípadoch Sebastian Tököly, a tak sa tešil z výhry nad druhým Radoslavom Matulom a tretím Tomášom Barnošákom (Motorado team).

Dramatické divadlo divákom predvádzali aj jazdci MX OPEN, kde do poslednej chvíle nebolo jasné, kto vystúpi na stupienok víťazov najvyššie. Keďže Silvester Mondok (Monty MX team) bol najprv druhý a potom zvíťazil, odsunul lepšou druhou jazdou svojho najväčšieho rivala, Matúša Lava (VM Racing MX team), na druhé miesto celkovo. Trojicu doplnil Kamil Kvasnička (L racing).

MX2 Juniorom velil Filip Benčík nasledovaný Adamom Pavliskom na druhom a Štefanom Vinczem na treťom mieste.

Kategóriu MX Junior 125 mal zo začiatku v rukách Jakub Vida (Motor team Prievidza), ale v druhej jazde mal čo robiť s Nikolasom Marekom. Nikolas síce druhú jazdu vyhral, ale v prvej sa mu nedarilo a preto víťazne z Mníška odchádzal Jakub Vida, druhý bol Nikolas Marek (MZ racing team ) a tretí Adam Helik.

Ďalšie podujatie: Hniezdne 14.7.2019
Neďaleko Starej Ľubovne je miesto preslávené výrobou prvej slovenskej whiskey – je to Hniezdne. Práve tam sa už niekoľko sezón za sebou konajú aj motokrosové preteky. Nebude tomu inak ani v nedeľu, 14.7.2019, keď do Hniezdneho zavíta štvrté podujatie seriálu EAST Cup – regionálny pohár v motokrose Východ.

Autor článku: Mgr. Radka Kovaľ Mazáková
Autor foto: Dávid Adamkovič