Vítazom MTE Cup 2017 Marek Pazderák

0
328
PD autosport ani v tomto roku nepoľavil z organizácie amatérskych súťaží na východnom Slovensku a svoj kalendár naplnil deviatimi pretekmi. Prvých šesť sa konalo od marca až po júl a posledné tri v priebehu augusta, septembra a októbra. Absolútnym víťazom sa stal Marek Pazderák.

Westlake Rally Jahodná bola do kalendára MTE Cup zaradená iba po druhýkrát. Trať, na ktorej sa jazdí, je dosť náročná a pripomína normálnu rýchlostnú skúšku. Jazdci sa musia vysporiadať s klesaním i stúpaním, úzkymi úsekmi i viacerými retardérmi. Aj keď súťaž nesie v názve Jahodnú, tak traťou nie je kopec Jahodná, na ktorom sa jazdia preteky do vrchu, ale príjazdová cesta k rekreačnému stredisku na kopci, kde má svoje miesto servisné parkovisko.

Najrýchlejším na Jahodnej bol v tomto roku Alexander Baffy. So svojím Peugeotom dokázal zajazdiť dva najrýchlejšie časy a svojím súperom nedal žiadnu šancu. O dobré časy sa snažil aj Marek Pazderák, ale jeho Mitsubishi Lancer Evo IX bolo na túto trať pravdepodobne trochu pridlhé a menej obratné ako Baffyho Peugeot. Pazderák si tak odniesol druhé miesto. Na tretej priečke skončil Jakub Kolek na Citroene C2.

V septembri sa pretekári presunuli do parku Anička v Košiciach, kde sa konal už desiaty ročník amatérskej rally. O napínavé momenty sa postaralo daždivé počasie, v ktorom sa niekomu jazdí lepšie, ale väčšine jazdcov horšie. Trať je šmykľavá, pneumatiky poriadne nedržia, stierače musia stierať, kúrenie odhmlievať okná… a o to je to všetko náročnejšie. S týmito podmienkami sa najlepšie vysporiadal Marek Pazderák, ktorý tentokrát štartoval na Mitsubishi Lancer Evo VI. Výbornú druhú priečku pri ohľade na zadný náhon svojho vozidla, obsadil Pavol Spišák s Ladou 2101. A pekné tretie miesto oslávil Gabriel Tamás na Škode Fabia.

Posledným podujatím bola Westlake Rally Hornád na trati v Gyňove, ktorá sa konala začiatkom októbra a rozhodla o víťazoch v jednotlivých triedach. Oproti minulému roku bola trať veľmi príjemná, nakoľko svietilo slnko a úseky, ktoré boli ráno mokré, poväčšine preschli. Aj tak si viacero jazdcov odskúšalo výjazdy mimo trate a tlačenie naspäť na cestu.

Absolútnym víťazstvom na Gyňove potvrdil svoje celoročné prvenstvo Marek Pazderák. Druhé miesto na tejto trati si vyjazdil Roland Pecúch na Lade 2107 a tretie miesto získal Pavol Gašpar na Mazde 323.

Jazdci seriálu MTE Cup boli celoročne rozdelení na viacero tried. V triede PD1 do 1300 ccm bol najúspešnejší Ladislav Rišpán. V PD2 do 1600 ccm to bol Jakub Kolek, v triede PD3 do 2000 ccm Tomáš Kecer a v triede PD4 nad dva litre vyhral Ivan Lukáč. V zadných náhonoch sa podľa objemu motora tešili z prvého miesta Norbert Šup, Peter Fedorčák a Martin Hlaváč. Medzi ženami bola najrýchlejšia Barbora Kováčová, medzi juniormi Adrián Šimko a najlepším nováčikom sa stal Jaroslav Tkáč.

Zdenka Frývaldská

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 05/2017 Rally-Sports magazine.