Azores Airlines Rally s prekvapivým víťazom

0
256
Európsky šampionát v rally štartoval v tomto roku na Azorských ostrovoch. Pozornosť tejto súťaži venovali málo slovenských divákov, pretože v tom istom dátume sa u nás konala Rally Rožňava. Výsledky však boli veľmi prekvapivé…
foto: G.Lenormand, J.Cunha

Šestnásť rýchlostných skúšok rozdelených do troch dní mali absolvovať súťažné posádky na prvej rally Majstrovstiev Európy. Štartovná listina bola nabitá známymi menami ako Kajetan Kajetanowicz, Alexey Lukyanuk, Ricardo Moura, Ralfs Sirmacis či Nikolay Gryazin. A to sme spomenuli naozaj len tých, ktorí už nejakú európsku rally vyhrali alebo ku tomu boli veľmi blízko. Kto by ale rátal s tým, že sa do vedenia môže dostať až štartovné číslo 22 a že môže aj zvíťaziť? Ale poďme po poriadku.

Rally na Azoroch odštartovala najlepšie pre Alexa Lukyanuka, ktorý sa snažil krotiť svoj temperament a udržať si stabilné prvé miesto. Práve to bol možno aj dôvod, že víťazstvo v RS párkrát prepustil iným jazdcom, ale celkovo sa držal najvyššie. V druhý súťažný deň opustil štartovné pole Kajetan Kajetanowicz, ktorý hneď v prvej rannej rýchlostnej skúške havaroval. Na Lukyanuka následne trochu dobiedzali Ricardo Moura a Bruno Magalhaes, ale jeho náskok po druhom činil už takmer pol minúty. Všetko nasvedčovalo tomu, že by ruská posádka v zložení Lukyanuk – Arnautov mohla konečne zvíťaziť.

Prišla však nedeľa a s ňou aj zmena. V dvanástej rýchlostnej skúške sa ruská dvojica nevyhla jazdeckej chybe, ktorá mohla byť spôsobená aj nedôsledným rozpisom. V ľavotočivej zákrute trafila vytŕčajúci kameň, kvôli ktorému sa jej účasť na súťaži skončila. Sledovať po rally onboard z tejto drobnej chybičky bolo naozaj veľmi smutné, pretože Alexey mal namierené k víťazstvu a sám tento výpadok veľmi prežíval.

foto: G.Lenormand, J.Cunha

Do vedenia sa dostali Bruno Magalhaes s Hugom Magalhaesom na Škode Fabia R5, pre ktorých to musel byť neuveriteľný zážitok. Iba druhýkrát vo svojej kariére štartovali na vozidle špecifikácie R5 a prvýkrát na Škode Fabia R5 a hneď sa stali aj absolútnymi víťazmi. So súťažou sa totiž po technickej poruche rozlúčili aj Ricardo Moura s Antóniom Costom, ktorí ich už ako jediní mohli ohroziť. Na druhom mieste za Magalhaesovcami došli Marijan Griebel so Stefanom Kopczykom (Škoda Fabia R5) a na treťom mieste Josh Moffett s Jamesom Fultonom (Ford Fiesta R5).

Súťaž bola veľkým sklamaním aj pre české posádky, ktoré sa tu zišli štyri. Prvými smoliarmi boli Karel Kupec s Ondřejom Krajčom, ktorí havarovali a hneď po nich aj Dominik Brož s Petrom Těšinským. V predposlednej rýchlostnej skúške havarovali Jan Černý s Petrom Černohorským. A tí poslední, ktorí dojazdili, boli Filip Mareš s Janom Hlouškom, avšak posádka v deviatej rýchlostnej skúške trafila kameň a stratila výmenou kolesa takmer tri minúty, takže jej súťaž tiež nevyšla podľa predstáv.

foto: G.Lenormand, J.Cunha

Najbližšia rally európskeho šampionátu sa uskutoční na začiatku mája a bude ňou Rally Islas Canarias.

Zdenka Tamášová

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 02/2017 Rally-Sports magazine.