Ján Miloň ukončil sezónu vo veľkom štýle na FIA Hill Climb Masters 2018

0
275
Podujatie FIA Hill Climb Masters sa koná vždy iba jedenkrát za dva roky, pričom sa na štarte stretnú kopcový majstri z viac ako dvadsiatich krajín Európy. V roku 2018 na štarte nechýbal ani Jantar Team a Ján Miloň.

Jantar Team spoločne s Jánom Miloňom a vozidlom McLaren 650S GT3 počas tohtoročnej sezóny ako jediný zo Slovenska reprezentoval našu republiku v rámci prestížneho seriálu FIA European Hill Climb Championship 2018. Okrem toho sa im podarilo predstaviť s novou technikou aj v rámci dvojice domácich podujatí, čiže na Pezinskej Babe a v Dobšinej, ktorá patrí rovnako do seriálu FIA EHCC. Samozrejme pri reprezentovaní Slovenska nemohli chýbať ani v talianskom Gubbiu, kde sa konalo už spomínané podujatie FIA Hill Climb Masters 2018.

Foto: Grzegorz Kozera

Poďme sa spoločne pozrieť čo sa vlastne pod názvom podujatia FIA Hill Climb Masters skrýva. Toto podujatie je organizované, ako už aj jeho samotný názov napovedá priamo pod hlavičkou Federation Internationale de ĺAutomobile, čiže organizáciou zastrešujúcou automobilový šport na celom svete. Na štarte sa vďaka tomu stretnú iba vybratí jazdci, pričom podmienkou je majstrovský titul v domácom šampionáte, alebo významné medzinárodné úspechy. Pri pohľade na zastúpenie jednotlivých krajín, v Gubbiu sa stretli jazdci z celkovo dvadsiatich európskych krajín. Čo sa týka počtu jazdcov, ten sa vyšplhal na číslo stosedemdesiatpäť, čo vôbec nie je málo. Samotní jazdci na trati bojovali nielen v rámci svojich skúpín, či tried, ale aj v rámci Masters Nations Cupe. Práve tu bolo treba aby jazdci zajazdili čo možno časovo najbližšie časy. A presne v rámci Masters Nations Cupe sa podarilo Jánovi Miloňovi spoločne s vozidlom McLaren 650S GT3 predviesť nádherný výkon, pričom rozdiel jeho dosiahnutých časov bol iba pätnásť stotín sekundy.

„Ja som podujatie FIA Hill Climb Masters zažil prvýkrát pred dvomi rokmi v moravskom Šternberku, kde som reprezentoval Slovensko. Vtedy sa mi to naozaj veľmi páčilo, navyše náš slovenský tím bral v Nations Cupe víťazstvo. Do Talianska sme preto išli v úlohe favoritov, ale aj oproti Šternberku v dosť oklieštenej zostave, čo bola škoda. Pri zdolávaní trate som sa v Gubbiu v prvom rade snažil ísť čo možno najrovnomernejšie a urobiť tým pádom dobrý výsledok do Nations Cupu. Škoda, že sa nám nepodarilo obhájiť víťazstvo spred dvoch rokov. Inak musím konštatovať, že mestečko Gubbio je fakt nádherné, len na preteky asi nie dosť dobre pripravené. Všade sú úzke uličky, nie veľmi vhodné na taký počet vozidiel a servisných miest, ale organizátor to perfektne zvládal a nikde nenastal žiadny kolaps. Divácka kulisa bola perfektná, pričom celé čaro pretekov dotváralo nádherné historické centrum mesta. Napriek tomu všetkému bolo podujatie pripravené dobre a ja som rád, že som sa mohol, aj vďaka partnerom Jantar Teamu zúčastniť,“ opísal Ján Miloň svoje talianske pôsobenie.

Foto: Grzegorz Kozera

Ako sme už spomínali v úvode. Podujatie FIA Hill Climb Masters 2018 bolo posledným podujatím pre Jána Miloňa a Jantar Team v tohtoročnej sezóne. Samotný jazdec ešte musí pozbierať ocenenia za svoje výborné výkony a to nielen doma, ale hlavne v zahraničí.

Miro Majláth