Mladý Sirmacis v Grécku na najvyššom stupienku

0
626

Acropolis Rally bola v tomto roku naozaj jednou z najnudnejších rally, ktorej výsledky sme mohli sledovať online. Áno, tí, ktorí na nej naživo boli, majú určite pekné zážitky a spomienky, ale z pohľadu fanúšika sediaceho pred časmi to bol stratený víkend.

Keď v roku 2014 došlo ku zmene zaradenia Acropolis rally zo svetovej rally do európskej, zmena bola citeľná, ale nie na toľko, aby z toho bol veľký problém. Mená ako Latvala, Ogier, Hirvonen či Neuville nahradili Lappi, Bouffier, Kajetanowicz. V tejto sezóne je však v Európe nejako „mŕtvo“. Na tohtoročnej 62. Seajets Acropolis rally odštartovalo len 35 súťažných posádok a do cieľa dorazilo 23. Grécka rally má za sebou obrovskú históriu a je naozaj škoda, že jej šotolinové trate nie sú pre jazdcov už na toľko atraktívne.

62.ročník Acropolis rally tvorilo 12 rýchlostných skúšok rozdelených do dvoch súťažných dní. Preteky štartovali v sobotu ráno a končili v nedeľu poobede. Najväčšími adeptmi na víťazstvo boli Kajetan Kajetanowicz s Jarkom Baranom na Forde Fiesta R5 a Alexey Lukyanuk s Romanom Kapustinom na Škode Fabia R5. To, že Poliaci nebudú stáť v nedeľu na „bedni“ bolo jasné hneď po prvej skúške, v ktorej sa posádka prevrátila na strechu. Dvojica nestratila nádej a bojovala ďalej a to aj s 15-minútovou stratou. Vedúcej pozície sa prekvapivo ujal len 21-ročný Lotyšan Ralfs Sirmacis so svojím spolujazdcom Artursom Šiminsom pri premiére s vozidlom Škoda Fabia R5. Mladý talent si svoje miesto strážil zubami nechtami a nechcel ho nikomu prepustiť. Len pár sekúnd za ním sa držal Lukyanuk, ktorý v každej skúške svoju stratu znižoval, až sa v závere prvej etapy predsa len dostal pred neho.

Druhý deň sa všetko vrátilo do „starých koľají“. Sirmacis nenechal nič na náhodu, vrátil sa do vedenia a Lukyanuka si držal za sebou, pričom zo šiestich skúšok ho pred seba pustil len dvakrát. Ruská posádka navyše v deviatej RS zlomila zavesenie kolesa a jeho výmena ju stála až 17 minút, čím sa prepadla v poradí nadol. Až päť rýchlostných skúšok druhej etapy vyhrali Kajetanowicz s Baranom a svoju 15-minútovú stratu dokázali za celý deň stiahnuť na menej ako 14 minút, čo ich vynieslo na celkové ôsme miesto. Lukyanuk s Kapustinom sa dokázali vyšplhať na desiatu priečku a pripísať si za ňu aspoň nejaké body. Kým sa najväčší adepti na víťazstvo trápili, Ralfs Sirmacis s Artursom Šiminsom si prišli po svoje premiérové absolútne víťazstvo v Majstrovstvách Európy. „Myslel som si, že tá posledná rýchlostná skúška nikdy neskončí. Sme neuveriteľne šťastní. Nemám slov. Vyhrať európsku rally pri debute s novým autom je proste fantastický pocit“, hľadal vhodné slová víťaz. Druhú priečku obsadili nenápadní Lambros Athanassoulas a Elias Panagiotounis z Grécka a výborné tretie miesto si pripísali Jaromír Tarabus s Danielom Trunkátom. Všetky tri posádky jazdili na Škode Fabia R5.

Majstrovstvá Európy v rally budú pokračovať svojím štvrtým kolom na Azorských ostrovoch a to 2.-4. júna. Veríme, že účasť na tejto rally bude o niečo vyššia ako v Grécku.