Moldavská autoshow: Zlý začiatok s dobrým koncom

0
182
Po Dobšinej a Levoči privítalo tretie kolo seriálu Minirally Cup 2016 aj mesto Moldava nad Bodvou. Ešte pred pretekmi došlo k veľkej zmene, keď sa organizátori rozhodli vynechať divácky atraktívny mestský okruh, avšak trať bola namiesto toho doplnená o dve rýchlostné skúšky. Tým sa predĺžila z 12,6 km na 17,7 km.

Predĺženie trate privítali jazdci s nadšením a vyriešil sa tým aj problém s prejazdmi na ďalšie rýchlostné skúšky. To však ešte nevedeli, že nastanú komplikácie, ktoré im celkovú trať znovu skrátia.

Súťaž sa začala incidentom a to v podobe nepripravenosti záchranných zložiek. Ako sa ukázalo, na vine nebol organizátor, ale dodávateľ, ktorý nesplnil dohodu. Súťažné posádky si museli na štart počkať od deviatej až do trinástej hodiny, no ani to nedokázalo zlomiť ich športového ducha a odradiť ich od štartu. Avšak tento časový posun organizátorom maximálne skomplikoval situáciu, pretože uzávierka trate sa posunúť nedala a jazdci tak z plánovaných šesť RS absolvovali napokon len štyri.

Na prevažne šotolinovej trati v okolí Budulova sa predstavila päťdesiatka súťažiacich. V triede A1 zvíťazili Peter Šablatúra s Lukášom Antalíkom na Škode Felicia pred druhým Miroslavom Jakubom so Zdenkou Tamášovou na Opli Corsa a tretím Jurajom Schwarzbacherom s Františkom Schmidtom na Nissane Micra. Smolu mali Štefan Vancík s Jánom Pavlíkom a Janusz Król s Adamom Gawlakom, ktorí v prvých skúškach zajazdili skvelé časy, no technická porucha im nedovolila pokračovať.

Trieda A2 nám ukázala zručnosti až deviatich jazdcov s ich spolujazdcami. Do cieľa sa dostali skoro všetci okrem Pavla Simana, ktorý odstúpil pre poruchu motora už v prvom kole. S konkurenciou si tu najlepšie poradili Rastislav Zvalo s Marošom Dzurišom na Citroene Saxo. Za ním skončili so štvorsekundovou stratou Milan Škopinský jr. s Matúšom Lejkom na Honde Civic a tretie miesto patrilo Viliamovi Pitoňákovi s Patrikom Kišidajom na Peugeot 106.

V najpočetnejšej 10-člennej triede A3 nesklamala technika Roba Béreša s Katkou Klimkovou (Peugeot 306), ktorí zvládli súboj s druhým Marekom Pikulom na Seate Ibiza na výbornú. Tretie miesto zaslúžene získali Patrik Feher s Csabom Lipanom na VW Golf Gti. V triede A4 potvrdili skvelú formu Peter Deák s Matúšom Maliakom na Mitsubishi, ktorí dokázali zvíťaziť aj v celkovom hodnotení celej súťaže. Pred druhým Dušanom Liptákom s Jozefom Dobisom na Subaru Impreza si vytvorili až 20-sekundový náskok. Tretí v triede skončil Csaba Szombathy s Mariánom Márthom na Audi A4.

V triedach pre zadné náhony sa z prvého miesta tešili Martin Hnás s Antóniou Anskou na Škode 105 (trieda Z5) a Marek Pazderák s Vladimírom Lieskovcom na Lade VFTS (trieda Z6). Druhé miesto z Z5 získali Ján Elexa s Romanom Kohútom na Škode 120L a tretie miesto Jozef Novák s Michalom Novákom na Škode 120LS. V Z-šestkách za Pazderákom nasledovali Michal Chalachan s Viktorom Koklesom na Škode 100 a Martin Jurečka s Matejom Beťkom na BMW E30.

Súťaž bola zaradená aj do nového regionálneho pohára RRP, kde mohli odštartovať jazdci s „veľkou“ licenciou a dennou licenciou, ale bez celoročného bodovania alebo jazdci len s licenciou pre RRP, ktorí zbierajú body z každej takejto súťaže. Najrýchlejší medzi nimi boli Marian Kekeňák so Zdenkom Bystránom na Škode Felicia, ktorí obsadili aj fantastické tretie miesto v absolútnom poradí.

V priebežnom hodnotení seriálu Minirally je po troch súťažiach vo vedení posádka Dušan Lipták – Jozef Dobis pred Petrom Deákom s Matúšom Maliakom a Igorom Piatkom s s Jurajom Malošom.

Július Salzer

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 05/2016 Rally-Sports magazine.