Prvé kolo ŠKBM vyhral Robo Béres

0
853
Rovnako ako seriál MTE Cup, tak brány novej sezóny otvorili aj moldavskí organizátori na svojom pohári ŠKBM. Na 25. marec 2017 pripravili prvé kolo seriálu v Dvorníkoch. Na trati sa zišlo 35 pretekárov, z ktorých víťazom sa stal Róbert Béres na Peugeote 306.

V niektorých častiach Slovenska ľudia vôbec netušia, že nejaká amatérska rally existuje a na východe je jej kalendár doslova preplnený. Podobným seriálom ako je MTE Cup, je moldavský seriál ŠKBM. Má podobné predpisy, dĺžku tratí i štartovné poplatky. Asfaltové trate sú však väčšinou trochu rozbité alebo len zaprášené a práve to robí tento pohár iným. Preteky sa navyše nachádzajú trochu ďalej od Košíc, v okolí Moldavy nad Bodvou. Zvykom je, že na štart sa postaví okolo 40-50 pretekárov, z ktorých väčšina pochádza z okolitých obcí. Kalendár ŠKBM otvorili tento rok Dvorníky-Včeláre, ktoré sa konali zároveň ako Voľný slalom s účasťou športového i technického komisára zo SAMŠ (Slovenskej asociácie motoristického športu).

Súťažná trať bola dlhá približne dva kilometre a obsahovala aj sedem spomaľovacích retardérov a jednu otočku. Vďaka technickej trati mali šancu aj výkonovo slabšie vozidlá so zručnejšími jazdcami. Najplnšou triedou bola už tradične P1-tka, v ktorej sa zišlo 12 pretekárov. Najrýchlejšie časy dosahoval Kristián Bášti na Suzuki Swift. Ďalšie takéto auto sa nachádza na druhom mieste a jeho šoférom bol Rudolf Soboľ. Rozdiel medzi prvými dvomi jazdcami činí 6 sekúnd. Tretiu priečku na stupňoch víťazoch získal Ľubomír Gedeon na Škode Favorit.

V triede P2 sa nachádzajú všetky vozidlá s prednou poháňanou nápravou a objemom motora nad 1400 cm3. Jednoznačné víťazstvo tu potvrdil Robo Béreš, ktorý vyhral s náskokom takmer 20 sekúnd. Tento „Dobogovčan“ vďaka svojej skvelej jazde získal aj absolútne prvenstvo. Druhé miesto v triede získal prekvapivo Adrián Šimko, najrýchlejší junior, ktorý ešte v minulej sezóne jazdil na Opli Tigra a tento rok presedlal do Peugeotu 106. Tretí bol Ján Fekete na Škode Felicia. Medzi „štvorkolkami“ zvíťazil Ladislav Rišpán na Suzuki Swift 4×4 pred Stanom Semanom na jeho novom Audi A3.

Zadný náhon do 1400 cm3 bol rodinnou záležitosťou Štarkovcov a Šalátovcov. Prvú priečku získal Oskar Šaláta ml. na Škode 105R, druhý skončil Slavomír Štark na Fiate 126 a tretí Oskar Šaláta st. na Škode 120. Doplníme aj štvrté miesto, ktoré získala Veronika Štarková na Fiate 126. Táto mladá slečna bodovala aj v triede juniorov, kde skončila na treťom mieste a samozrejme aj v ženskej kategórii, kde došla rovnako tretia. Silnejší zadný náhon vyhrala Lada VFTS za volantom s Marekom Pazderákom pred tromi BMW a štyrmi Ladami. Druhý najrýchlejší celkový čas zajazdil Viktor Cirbus a tretí skončil Maroš Dzuriš.

V ženskej kategórii sme už spomenuli tretie miesto. To druhé získala Veronika Kožuchová na VW Golg a víťazkou sa stala Zdenka Tamášová na Honde Civic.