MTE Cup odštartoval v Cesticiach

0
986
Až tri strany výsledkovej listiny zapísali mená jazdcov marcovej Westlake Rally Cestice. To hovorí nielen o vysokej účasti na tejto súťaži, ale aj o neustálom záujme jazdcov o seriál MTE Cup, resp. PD autosport cup, ktorý tento rok otvoril svoju siedmu kapitolu.

Seriál MTE Cup vznikol v roku 2010, vtedy ešte pod názvom PD autosport cup. Cieľom bolo dať jednotlivým zorganizovaným podujatiam hlavičku, pod ktorou by sa mohli predstavovať. Organizátori v tej dobe možno ani netušili, že vyvolali „davovú psychózu“, ktorá spojí amatérske preteky na východnom Slovensku a privedie na trať neuveriteľné množstvo jazdcov. Seriál sa rozbehol a na máloktorom podujatí sa zišlo menej ako 60 či 70 pretekárov. Medzi tieto úspešné súťaže, ktorá má za sebou už svoj siedmy ročník, patrí aj Rally Sprint Cestice, ktorý v tomto roku „zastrešovala“ firma Westlake.

Preteky sa uskutočnili v sobotu 11. marca a na ich štart sa postavilo 71 jazdcov. Aj keď počasie na oko vyšlo a slnečné lúče zohrievali trať i divákov, no tak, ako to v Cesticiach býva zvykom, fúkal silný vietor, ktorý spôsoboval veľmi nízku pocitovú teplotu. Jazdci s tým však nemali problém, pretože ich zahrieval adrenalín. Prvá jazda odštartovala krátko po pol desiatej hodine ráno. Najprv vyštartovali ženy a juniori, po nich vozidlá so zadným náhonom a po nich autá od najnižšieho až po najvyšší objem motora. Trať bola rovnaká ako pred rokom, s dĺžkou približne 2 kilometre. Najkrajšie prejazdy si diváci mohli užiť najmä na dvoch diváckych miestach – v prvej pravotočivej zákrute a tiež na zadnej otočke. Na oboch miestach autá rýchlo vyťahajú šotolinu a víriaci sa prach a štrk je pre oči fanúšikov veľkým potešením.

Najrýchlejšie časy v dvoch súťažných kolách zajazdil Marek Pazderák na Mitsubishi Lancer Evo VI. Ani konkurencia vo forme podobne silných vozidiel ho nedokázala poraziť, resp. sa mu ani priblížiť. Veď jeho náskok činil celkovo 11,5 sekundy. Druhé miesto obsadil Ivan Lukáč na Mitsubishi Lancer Evo IX a tretí skončil Patrik Kecer na Peugeote 306. Ten sa poslednou dobou veľmi zlepšil a takéto umiestnenie v absolútnom poradí bolo pre všetkých určite veľkým prekvapením. Štvrté miesto obsadil navrátilec Vlado Jankovič na Renaulte Clio a pekné piate miesto Pavol Spišák na Lade 2101. Najrýchlejšou ženou bola Jaroslava Schmiedtová a najrýchlejším juniorom Adrián Šimko.