V Moldave sa opäť slalomovalo

0
241
Piata súťaž Majstrovstiev Slovenska v automobilovom slalome sa konala 20. augusta v Moldave nad Bodvou. Centrom diania sa stal tradičný mestský okruh „Inkubátor“ umiestnený v centre mesta. Preteky boli zaradené aj do moldavského pohára ŠKBM a odštartovala na nich štyridsiatka jazdcov.

Automobilový slalom sa v posledných rokoch presunul na východné Slovensko a inak tomu nie je ani v tejto sezóne. Sedemdielny kalendár obsahuje šesť podujatí na východe a jedno – záverečné, na okruhu Slovakia Ring pri Bratislave. V auguste absolvovali jazdci piate podujatie v poradí, v Moldave nad Bodvou. Počas celého dňa spríjemňovalo atmosféru príjemné letné počasie.

Organizátori pripravili známu trať, na ktorej si treba dať pozor najmä na obrubníky a betónový podchod. Táto trať je dlhá síce len niečo viac ako jeden kilometer, avšak práve vďaka tomu, že to nie je obyčajný letiskový slalom, umožňuje vyhrať aj technicky zručným jazdcom so slabšími vozidlami. Všetci jazdci mali absolvovať tri súťažné jazdy. Pri hodnotení do Majstrovstiev Slovenska sa pre vyhlásenie najrýchlejších pretekárov započítavali dve najlepšie jazdy a pri hodnotení do seriálu ŠKBM všetky tri jazdy.

Najlepší čas s hodnotou 50,219 sekúnd zajazdil košický jazdec Marek Pazderák, ktorého na trati vídavame niekedy s Ladou VFTS a inokedy zas s Mitsubishi. V tento deň si vybral na jazdenie práve silnejšiu štvorkolku, ktorá mu vyniesla nielen najrýchlejšie kolo pretekov, ale aj absolútne prvenstvo. Druhé miesto získal aktuálne vedúci jazdec slalomového šampionátu, Peter Danielis na Seate Ibiza. Tretiu priečku obsadil mladší z dvojice Gábrišovcov na Audi, Rasťo a to 1,4 sekundy pred svojím dablérom – otcom Vladom, ktorý skončil piaty. Štvrté miesto získal Ľudovít Harsányi na Škode 105L.

V Majstrovstvách Slovenska sa v triede S1 tešil Gabriel Tamáš na Škode Fabia, v triede S2 Miroslav Baláž na Renaulte Twingo, v triede S3 Peter Danielis a v triede S4 Marek Pazderák. Jediným juniorom v šampionáte bol Daniel Tutko na Suzuki Swift a medzi štyrmi ženami vyhrala Veronika Kožuchová na Mitsubishi Eclipse.

Automobilový slalom pokračuje už v polovici septembra na Aničke v Košiciach a sezónu ukončí už spomínaný Slovakia Ring v novembri.

Zdenka Tamášová
foto: Július Salzer

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 09/2016 Rally-Sports magazine.