Barumka nesklamala, aj keď nevyšla.

0
1083
Jedno tímové auto, druhé s podporou tímu. Taká bola zostava, ktorá reprezentovala farby SK DER Rally Teamu na legendárnej Barumke. Žiadna z posádok si nepriniesla pohár, trofej, či pódium. Doniesli si však oveľa viac. Nádherné pocity a neopísateľné zážitky plné emócií.

Prvá dvojica, Jozef Béreš starší s Vojtom Bačinským, štartujúca na Mazde 323 4WD, sa trápila s vyzutým kolesom takmer od samotného začiatku prvej, mestskej rýchlostnej skúšky. Ani sám veľký Jožko nevedel, prečo pneumatika opustila disk. Neuvedomoval si žiadnu chybu, žiadny stret s obrubníkom ani nič podobné. Proste – také veci sa stávajú. Jazda na disku posádke priniesla 28 sekundovú stratu a trináste miesto. Nie, nikto nesklonil hlavu a nesmútil. Práve naopak, chlapi nasadali na druhý deň do auta namotivovaní, pripravení zabojovať.

Pred štartom druhej rýchlostnej skúšky (prvej v druhý deň) si Jozef Béreš st. nebol istý zvoleným obutím. Predpoveď nevyspytateľného počasia ukázala na mokré sliky, ale vody nikde. Konkurencia mala podľa všetkého rovnako ťažké rozhodovanie, obutie bolo pomiešané. Tesne pred štartom sa však voľba ukázala ako správna. Jemný dážď dal tromfy do rúk „mokrým“. Bolo jasné, že chalani zabojujú. Nebolo však jasné, že takto fenomenálnym spôsobom. Absolútne najlepší čas rýchlostnej skúšky, strata na vedúceho Vlasta Neumanna vo Forde Escorte RS Cosworth sa zmenšila na niečo viac ako 11 sekúnd, druhý Tomáš Enge mal náskok necelú sekundu. Všetko nasvedčovalo tomu, že SK DER Rally Team bude bojovať o absolútne víťazstvo na jedenástej STAR RALLY HISTORIC na Barumke. Rozhodlo sa hneď v nasledujúcej rýchlostnej skúške. Vyzutá pneumatika z predchádzajúceho dňa napáchala oveľa viac škody, ako iba stratu času. Pravdepodobne jazda na disku poškodila diferenciál, prevodovka dostala tiež čo-to na frak. Auto prestalo fungovať, čas utekal a tak prišlo logické, aj keď veľmi ťažké rozhodnutie. Jozef Béreš starší s navigátorom Vojtechom Bačinským na Mazde 323 4WD odstupujú z preteku z technických príčin.

O čosi horšie skončila druhá posádka, ktorú podporil SK DER. Sympatický Kiko Jacko s Jankom Krišandom na VW GOLF GTI. Tí si užili iba časť mestskej rýchlostky, kde odstúpili pre poruchu motora. Ani ich odstúpenie však nebolo úplne štandardné odstavenie vozidla mimo trať. Mraky dymu, burácajúci dav ľudí, povzbudzovanie, potlesk a blesky fotoaparátov. Malé zadosťučinenie pri smole, ktorá ich chytila do svojich pazúrov. Chalani a celú noc snažili vyriešiť problém s motorom, na cestu sa vydala aj nová hlava. Nič však nepomohlo a o to viac mrzeli hodiny a dni testovania, ktoré boli obetované práve legendárnej Barumke.
Aj taký vie byť tento šport. Tvrdý, nekompromisný aj napriek tomu, že spravíte svoje maximum pre úspech. Niekedy to proste nejde. Tieto nepríjemnosti však nič nemenia na fakte, že je to nádherná disciplína motorizmu, ktorá (ak Vás raz dostane) Vás už nikdy nepustí.

SK DER Rally Team ĎAKUJE za Vašu podporu s teší sa na ďalšie stretnutia.
Peter Baran