Moldavský pohár otvoril svoju sezónu na novej trati

0
468

Organizátori moldavského pohára ŠKBM objavili naozaj krásnu trať na asfaltovo-šotolinovom povrchu, ktorú použili na usporiadanie 1.kola svojho seriálu v roku 2016. Trať sa nachádza v obci Drienovec, na bývalom dvore štátnych majetkov a pri svojej premiére priniesla radosť v podobe víťazstva „starému harcovníkovi“ Ladislavovi Rišpánovi na Suzuki Swift.

Športový klub Bodva sa v tejto sezóne rozbehol naozaj správnym smerom, keď na sobotu, 27.februára, pripravil 1.kolo seriálu ŠKBM a to na novej trati v Drienovci. Ku tradične skvelej organizácii prispelo aj nádherné slnečné počasie, ktoré prilákalo na preteky veľa divákov z okolia. Dve súťažné jazdy na trati dlhej približne 4,2 kilometrov absolvovalo 34 jazdcov, resp. súťažných posádok. Je veľká škoda, že účasť nebola o niečo vyššia, pretože táto trať za to naozaj stála. Diváci si mohli vychutnať zaujímavé prejazdy okorenené prachom a jazdci sa museli snažiť, aby sa pri rýchlej jazde za najlepším časom nedostali mimo trať. To sa stalo našťastie len jednej posádke, ktorá súťaž aj ako jediná nedokončila.

Preteky odštartovali tradičnými rannými „procedúrami“ – administratívnym preberaním, obhliadkou trate a rozpravou jazdcov. Nasledovali dve súťažné kolá a po nich aj slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie pohárov. V prvom kole zajazdil najrýchlejší čas jazdec, ktorý by sa dal nazvať aj spoluorganizátorom. Ešte ráno ste ho mohli vidieť ako pomáha pri príprave trate aj časomiery a aj keď prišiel medzi prvými, prihlasoval sa až ako posledný – Ladislav Rišpán. Ani to mu však nevadilo a na trati ukázal svoju rýchlosť a zapálenosť pre tento šport. Jeho 5-sekundový náskok pred druhým Petrom Šmelkom na Subaru mu napokon pomohol v druhej jazde, kde Šmelko zajazdil lepší čas o necelé tri sekundy. Konečný rozdiel medzi jazdcami tak činil iba 2 sekundy. Tretie miesto získal minuloročný víťaz seriálu ŠKBM, Marek Pazderák na Lade VFTS.

Veľmi pekné výsledky dosiahli aj jazdci slabších tried, ako napríklad Miroslav Jakub na Opli Corsa, ktorý vyhral triedu P1 a skončil celkovo piaty. Len o jednu pozíciu nižšie skončil Štefan Kubacka na Honde Civic, ktorému patrilo víťazstvo v rámci triedy P2. Triedy určené zadným náhonom si podelili Štefan Hanesz na Škode 105 (Z1) a Marek Pazderák. Najrýchlejšou ženou bola tentokrát Jaroslava Schmiedtová na Renaulte Clio, ktorá skončila v celkovom poradí na peknom dvanástom mieste. Medzi juniormi sa najviac darilo nováčikovi Adriánovi Šimkovi na Opli Tigra, za ktorým zaostal Daniel Tutko len 18 stotín sekundy.

Súťaž prebehla v príjemnej atmosfére, v krásnom počasí a v závere sa všetci tešili príjemne strávenému dňu v skvelej partii milovníkov rýchlych áut. Druhé kolo seriálu ŠKBM sa uskutoční už 26.marca na trati s podobným povrchom v Budulove.

Zdenka Tamášová

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 03/2016 Rally-Sports magazine.