Na XXVI. Rally Prešov 2023 sa prihlásilo 60 posádok

0
614
Po stredajšej uzávierke prihlášok organizátori evidujú 60 súťažných posádok, ktoré si po troch rokoch prestávky chcú vyskúšať svoje jazdecké schopnosti na tradičných prešovských „erzetách“.

V klasifikácii MMSR a MSR o zaujímavé ceny bude zápoliť 31 jazdcov a spolujazdcov, v „druhej lige“ – Slovenský rally pohár sa predstaví 17 súťažných vozidiel a v Regionálnom rally pohári šesť posádok. Historici budú dvaja a v Slovenskej trofeji pravidelnosti historických automobilov budú zápoliť traja.

Už po troch podujatiach slovenských rally sa zdá, že zmeny, ktoré pre tento rok pripravila Rally komisia SAMŠ prinášajú svoje ovocie. Cieľom bolo čo najviac zlacniť jazdcom a organizátorom náklady na tento drahý šport, ako aj viac motivovať posádky s „menšími“ autami (s pohonom jednej nápravy) vypísaním MSR v absolútnej klasifikácii len pre tieto súťažné vozidlá. Prejavilo sa to oproti posledným rokom silným nárastom slovenských súťažiacich.

V MMSR bratia Melichárkovci so svojím „WRCéčkom“ začali frontálny útok na absolútneho majstra tromi víťazstvami. Dlhoročného slovenského majstra Poliaka Grzyba porazili hneď na prvom podujatí na Slovakia Ringu a premožiteľa nenašli ani na ďalších dvoch. Sekundujú mu ďalšie dve „erpäťky“ v rukách Majerčáka a Hanuša a aj Kekeňák na svojom Prote.

Pekný súboj sa začal črtať o absolútneho majstra v MSR, kde titul môžu získať len „dvojkolky“. O prvé miesto majú záujem dvaja špičkoví slovenskí jazdci, v minulosti reprezentanti Slovenska aj na podujatiach MS v rally, Martin Kočí s Peugeotom a Jozef Béreš ml. s Fordom. Škoda, že Béreš neštartoval v Tatrách, no v Prešove sa určite ukáže. Zároveň do Prešova avizuje novú techniku, koncepčne úplne iné auto ako mal na prvom podujatí, takže sa s napätím očakáva, ako mu pomôže v súboji s Kočim. Zatiaľ tesne za touto dvojicou sú Kamil Švec a Martin Koiš.

V Slovenskom rally pohári sa tiež intenzívne bojuje o prvé priečky. Najviac sa zatiaľ darí Patrikovi Magyarovi s Adrianou Marinecovou so Seatom Ibiza. Očakáva sa ich súboj s hlavne s Rudolfom Dombym, ktorý ich už tento rok raz porazil a Ladislavom Mokraňom, ktorý bol zatiaľ vždy tesne za nimi. Škoda ale neúčasti ďalších dvoch jazdcov, ktorí tento rok dokázali podujatie SRP vyhrať. Do Prešova na rally nepríde ani Ján Nahalka a ani Tomáš Lukáč, aj keď ten druhý menovaný sa aspoň trochu po trati asi prejde.

Nielen v SRP ale aj v MMSR, či MSR môže byť po skončení sezóny všetko inak. Automobilový šport a hlavne disciplína rally prináša jedno z posledných dobrodružstiev tejto doby. Odštartujete a i pri najlepšej jazdeckej „opatrnosti“, čo najlepšej príprave súťažného vozidla či najlepšej znalosti trate sa môže stať čokoľvek, čo úplne zmení výsledky. Práve preto tento šport je silne adrenalínový pre jazdcov, spolujazdcov a samozrejme aj pre divákov.

Tlačové stredisko Rally Prešov 2023