Národný i medzinárodný šampionát v rally uzatvorí 49. Garrett Rally Košice

0
1123
Štandardnou bodkou kalendára Majstrovstiev Slovenska v rally je súťaž v Košiciach. Organizátori naďalej usilovne pracujú na jej príprave, aby v jej termín konania 21.-22.10.2023 bolo všetko pripravené tak, ako sa na súťaž medzinárodného formátu patrí.

49. Garrett Rally Košice aj v tomto roku nesie názov hlavného partnera, ktorým je spoločnosť Garrett Motion Slovakia s.r.o. Súťaž je realizovaná s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja aj mesta Košice, pričom záštitu prevzal primátor mesta Košice, Ing. Jaroslav Polaček. Aj tentokrát je súčasťou Majstrovstiev FIA Zóny strednej Európy a to v moderných i historických vozidlách a v rally pravidelnosti, Medzinárodných i Národných Majstrovstiev Slovenska v rally, Slovenského aj Regionálneho pohára a Slovenskej trofeje v rally pravidelnosti. So svojimi 82 kilometrami rýchlostných skúšok jej patrí koeficient 5, čo znamená, že body súťažných posádok (MSR/MMSR) budú násobené piatimi. Pre mnohé triedy, v ktorých ešte nie je rozhodnuté o tituloch majstrov Slovenska, to môže priniesť dôležité zmeny v poradí.

Aj keď Auto klub Košice chcel pre tento ročník svojej súťaže staviť na istotu a pripraviť pre súťažné posádky zázemie v overených priestoroch a na tradičných tratiach, nebolo mu to úplne súdené a musí jemne improvizovať. Po kolízii termínov so zápasom v košickej futbalovej aréne, sa organizátorom súťaže podarilo získať nové priestory pre servisné parkovisko od spoločnosti Auto Gabriel na ulici Medzi mostami. Riaditeľstvo súťaže bude odtiaľ vzdialené 2 kilometre a to v Hoteli Štadión na „Lokomotíve“. Čo sa týka súťažných tratí, tak tie sú vyskladané z troch známych rýchlostných skúšok, ktoré boli prepojené a budú popri technických úsekoch obsahovať aj rýchlejšie prejazdy. Organizátor sa snažil vytvoriť krátku kompaktnú súťaž, ktorej celková dĺžka je len 195 kilometrov a rýchlostné skúšky tvoria teda takmer polovicu trate. Podobne je na tom aj trať pre pohárové posádky, kde majú RS dĺžku 34, resp. 21 km (SRP/RRP).

Hlavný harmonogram súťaže bol spočiatku vtesnený len do šiestich hodín, avšak v procese vybavovania povolení, musel organizátor vyhovieť požiadavke na umožnenie krátkych prejazdov civilných vozidiel. Štart prvej posádky by mal byť pred deviatou hodinou ráno a jej príchod na cieľovú rampu po šestnástej hodine. Tento „rýchlostný“ program súťaže prebehne v nedeľu 22.10. a predchádzať mu budú preberania súťažných posádok a vozidiel a obhliadka trate v sobotu.

Veríme, že súťažné posádky pochopia vynaloženú snahu organizátora pripraviť pre nich čo najlepšie podmienky a podporia ho svojou účasťou či už v boji o majstrovský titul alebo aj mimo neho. Prihlasovanie na súťaž prebieha na webstránke sams-asn.sk/prihlaska do 10.10.2023 a všetky dôležité dokumenty sú zverejnené na oficiálnej stránke kosice.rallye.sk.

Tlačové stredisko 49. Rally Košice