Novinkou Regionálneho rally pohára bola Rally Novohrad

0
714
Športový klub Veľké Zlievce pripravil na nedeľu 6. augusta premiéru Regionálneho rally pohára vo svojom rally parku vo Veľkých Zlievcach. Súťaž sa konala aj v rámci Voľného pohára, kde mohli odštartovať vozidlá bez rámu.

Výborné možnosti pre jazdcov panujú v rally parku Veľké Zlievce, kde majú organizátori k dispozícii skvelú trať, ktorá sa dá rôzne vyskladať. Asfaltový povrch s vyneseným prachom, niekoľko ostrých zákrut i viacero „hupáčikov“ robí túto trať veľmi zaujímavou. V tomto roku sa organizátori rozhodli zaradiť preteky aj do Regionálneho rally pohára a zvýšiť ich tak úroveň. Bolo to vôbec po prvýkrát v novodobej histórii, čo sa nejaké podujatie v okrese Veľkého Krtíša konalo pod záštitou SAMŠ. Žiaľ, tento pohár vznikol len tento rok a mnoho jazdcov ešte nespoznalo jeho výhody, a tak aj sem, do rally parku, prišli len štyri posádky. Bez doplatku sa mohli prihlásiť aj do Voľného pohára, resp. Pohára J.Bystrianskeho a meranú trať i svoj strávený čas na trati tak predĺžiť. Posádky RRP mali absolvovať 5 rýchlostných skúšok na 9,3 meraných kilometroch a posádky Voľného pohára 3 skúšky na 5,7 km.

Pohár J.Bystrianskeho je zaujímavý aj z toho dôvodu, že má dva putovné poháre, a tak súťažné posádky môžu štartovať v oboch. Jeden je určený pre autá so sériovými pneumatikami a druhý pre pretekárske pneumatiky, resp. slicky. Aj kvôli vyzerá výsledková listina naozaj pestro, pretože niektorí jazdci sa v nej dvakrát opakujú. Najväčší úspech, tzv. double, dosiahol Ján Božík, ktorý na Rally Novohrad získal prvé aj druhé miesto v absolútnom poradí. Na tretie miesto sa dostal Michal Hudec. Ak sa pozrieme len na výsledky Regionálneho rally pohára s dlhšou traťou, tam sa zo štvorice pretekárov najviac darilo Rolandovi Pecúchovi, ktorého navigovala Viktória Dudášová. Na svojej Lade vyhrali s náskokom 18 sekúnd pred druhými Jánom Ďurejom s Adamom Žigom na Škode Fabia. Tretiu priečku obsadili Kristián Jacko s Jánom Krišandom rovnako na Škode Fabia. Rastislav Drgoňa do cieľa nedorazil.

Jazdcom sa preteky páčili, počasie vyšlo na jednotku a žiadna vážnejšia havária sa nekonala, takže preteky možno hodnotiť za úspešné. Navyše splnili podmienky SAMŠ, čo umožňuje organizátorom premýšľať o zaradení pod SAMŠ aj v budúcom roku.

Vedúcu pozíciu po Rally Novohrad si v Regionálnom rally pohári naďalej držia Roland Pecúch s Viktóriou Dudášovou. na druhom mieste sa nachádzajú Rudolf Domby s Katkou Dombyovou a o tretie miesto sa delia Miroslav Jakub so Zdenkou Frývaldskou a Ján Ďurej s Adamom Žigom. Do konca pohára zostávajú ešte dve súťaže.

Zdenka Frývaldská

Foto: Z.Šišková