Predčasná oslava Silvestra v podaní Vlada Hudyho

0
566
Jednou z piatich posádok Slovak National Hill Climb Teamu na obľúbenej zimnej Szilveszter rallye bola dvojica Vladimír Hudy – Zdenka Frývaldská. Posádka absolvovala maďarskú súťaž na tradičnom vozidle Honda Civic Type R a v konkurencii 37 posádok vo svojej triede skončila na skvelom šiestom mieste.
Tibor Szabosi

„Na Szilveszter rallye v prostredí maďarského okruhu Hungaroring som sa ako divák stále tešil, pretože má skvelú atmosféru a na štarte sa vždy zíde množstvo zaujímavých áut a kvalitných jazdcov. Dlho som bol odhodlaný odštartovať tu, no podarilo sa mi to až v roku 2017 a to vďaka Slovak National Hill Climb Teamu“, prezradil na úvod jazdec, ktorý na trať so šiestimi rýchlostnými skúškami prišiel odskúšať svoje nové vozidlo.

Pripraviť auto na tieto podmienky nebolo vôbec jednoduché, pretože teplota sa hýbala okolo nuly a okrem toho hlásili dážď. Navyše štartovka bola nabitá vyše 200 posádkami. „Najväčšou dilemou bolo ako to bude fungovať na studenom asfalte. Dva týždne som chodil okolo auta a skúšal rôzne nastavenia podvozku a pneumatík, no stále som sa necítil v aute pohodlne. Až posledný deň pred odchodom na preteky to začalo fungovať. S našou dvojlitrovou Hondou sme boli zaradení do triedy 2WD nad 1600 ccm, kde sa celkovo zišlo 37 rôznych áut od R3, cez troj- a viaclitrové BMW až po ľahké žiguláky. A medzi nimi naša sériová Hondička“.

V prvý súťažný deň boli na rade dve rýchlostné skúšky na jednej trati. Vonku bolo príjemných desať stupňov a navyše pršalo. Iba tieto podmienky mohli pomôcť výkonovo slabšiemu vozidlu v konkurencii tých silnejších. „Aj keď je to voľné podujatie, kam sa ideme najmä zabaviť, väčšia časť štartovného poľa sleduje časy a snaží sa zajazdiť čo najlepšie. Odhadoval som, že v týchto podmienkach budeme niekde v strede. Desiate miesto v prvej skúške bolo fajn a aj keď sme sa v tej druhej zlepšili o 16 sekúnd, klesli sme na dvanáste miesto, čo však nebolo zlé.“

Rozhodujúci bol samozrejme druhý deň so zvyšnými štyrmi RS. Aj napriek tomu, že povrch trate vyschol, posádka postúpila v poradí nahor. „V piatok bolo chladnejšie, ale z rána ešte dosť mokro, takže sme sa pekne pošmýkali a s dobrým pocitom sme sa posunuli na priebežné piate miesto. Posledné dve skúšky boli už úplne suché a my sme mali mokré pneu, ktoré sa prehriali a museli sme teda ísť na istotu. Napokon z toho bolo šieste miesto v triede a 50. miesto absolútne. Toto umiestnenie sa mi ale vyslovuje s úsmevom, pretože v tejto konkurencii to bolo naozaj o inom. Užili sme si nielen samotnú jazdu, ale aj tie naťahovačky o každú sekundu so svojimi súpermi“, zhrnul spokojný jazdec.

zf