René Alexander okorenil 4. ročník Fusion Cup Bankov

0
371
Mestská časť Košice – Sever privítala v polovici mája štvrtý ročník divácky obľúbenej automobilovej súťaže Fusion Cup Bankov. Takmer trojkilometrová trať viedla z Čermeľského údolia a smerovala na Horný Bankov. Preteky boli zaradené do nového Regionálneho rally pohára. Mohli sa ich zúčastniť aj jazdci bez licencie, samozrejme za splnenia základných bezpečnostných podmienok.

Fusion Cup Bankov je v podstate automobilová súťaž zameraná na zdokonaľovanie jazdeckej zručnosti. Má slúžiť pre začínajúcich i profesionálnych jazdcov vyskúšať si športovú jazdu na pripravenej uzatvorenej trati a zároveň priblížiť širokej verejnosti motoristický šport za pomerne nízkych finančných nákladov a základných bezpečnostných prvkov výbavy vozidla a jazdca. Hlavným účelom je zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky a prispieť motoristickými aktivitami v našom regióne. Keďže v tomto roku sa uskutočnil už 4.ročník, všetko hovorí o tom, že preteky spĺňajú svoj účel a počet jazdcov sa každoročne zvyšuje.

V tomto roku odštartovalo do pretekov 38 jazdcov, ktorí si zmerali „sily“ v troch ostrých jazdách. Slnečné počasie vydržalo až do poslednej rýchlostnej skúšky, pred ktorou začalo pršať a jazdci tak museli dobre zvážiť voľbu pneumatík. Diváci sa okrem samotných súťažiacich mohli tešiť aj na zaujímavého predjazdca, ktorým bol známy slovenský drifter René Alexander. Ten za sprievodu modrého dymu spod kolies svojej Toyoty GT86 predviedol divákom svoje umenie. Po ňom už nasledovali rýchle súťažné vozidlá značky Mitsubishi, ktoré boli jednoznačne favoritmi, čo potvrdili aj dosiahnutými časmi. Každý si však musel vo výsledkoch všimnúť aj meno Alexander Baffy, ktorý sa na svojom Peugeote 206 dokázal prepracovať do najrýchlejšej trojky.

Boj o víťazstvo patril počas troch kôl najmä dvojici konkurentov Peter Deák a Marek Pazderák, medzi ktorými bol rozdiel po prvých dvoch kolách minimálny. Mokrý povrch poslednej jazdy napokon rozhodol o víťazstve Petra Deáka na Mitsubishi Lancer Evo IX pred Marekom Pazderákom na Mitsubishi Lancer Evo VI. Tretie miesto získal zaslúžene Alexander Baffy. Nedá nám nespomenúť Atlantis Cars Rally Team, ktorý predviedol obdivuhodný výkon, keď sa všetci traja jeho jazdci dokázali vo svojich triedach umiestniť na stupňoch víťazov. A tak mala trojica Blaščík, Rogovský a Hlaváč zasa raz dôvod na oslavu.

Zdenka Tamášová

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 06/2016 Rally-Sports magazine.