Sezóna motocrossových podujatí odštartovala pod Chočskými vrchmi v Liskovej

0
778

Košice 12.4.2016: Neďaleko Ružomberka sa nachádza obec Lisková, ktorá tak ako vlani, aj teraz odštartovala sezónu všetkých motocrossových podujatí na Slovensku. V nedeľu, 10. apríla, sa v Liskovej konal V+S Welding cup – Regionálny pohár Východ, ktorého sa zúčastnilo viac než 160 pretekárov, medzi nimi aj dve dievčatá, zo Slovenka, Ukrajiny a Poľska. Promotér ESX production (Europe Starts Supercross Tournament production) odovzdal vecné aj finančné odmeny pre 13 kategórií a v spolupráci so Slovenskou motocyklovou federáciou SMF a miestnym usporiadateľom Offroad motoklub Choč, pripravili kvalitné preteky.

Dámy majú prednosť , na V+S Welding cupe s nimi štartovali aj tí najmenší MX65 a MX85

Lady
Známou tvárou zastupujúcou nežné pohlavie bola Laura Smoľarová a ako nováčik pribudla Anna Piatová (Motoklub Medzibrod). Presne v tomto poradí im patril aj stupienok víťazov v ženskej kategórii Lady.

MX65
Spoločne s Lady odštartovalo do dvoch finálových jázd aj 6 chlapcov na motocykloch s kubatúrou 65 cm3, teda na tých najmenších motorkách, aké sme na podujatí mohli vidieť. Zvádzali sa tu urputné súboje o víťazstvo, v prvej finálovej jazde vyhral Mário Had, v druhej Edko Baltés, a keďže druhá jazda zaváži viac, Edko sa tešil z celkového prvenstva. Druhý skončil Mário Had a stabilne na treťom mieste sa držal Stanislav Kopták.

MX85
Veľmi stabilne bola obsadená prvá trojka u MX85tiek, kde zvíťazil Márk Harcsa, druhý bol Jakub Popovicz a trojicu dopĺňal Nikolas Marek.

Byť prvý v prvej zákrute na V+S Welding Cupe znamená „dať holeshot“ a získať finančnú odmenu vo výške 10 eur za každú jazdu, športový dres od reklamnej agentúry 3b a motokozmetiku od Motomixu. Dvojnásobný holeshot na úvodnom podujatí sezóny dal Mark Harcsa.

Veteráni MX4, Superveteráni MX4+ a priaznivci historických motocyklov Twinshock spoločne na štarte
Dokopy 15 pánov nad 40 rokov, 14 pánov nad 50 rokov a štyria na historických motocykloch si prišli do Liskovej zasúťažiť. Pohár za prvenstvo si brali Zoltán Vörös v MX4, Peter Pipich (Motoklub Medzibrod) v MX4+ a Ján Kocian na ČZ 125ke v kategórii Twinshock. Holeshoty a odmeny s nimi spojené patrili Zoltánovi Vörös a Petrovi Pipichovi, ktorý nezostal nič dlžný svojej povesti výborného štartéra aj napriek tomu, že sa presunul oproti vlaňajšku už medzi superveteránov MX4+.

Najpočetnejšou kategóriu na podujatí s 36 jazdcami bola kategória MX2 Hobby
V tejto sezóne je novinkou rozdelenie hobby kategórií nielen podľa kubatúry aj podľa veku na Áčko, kde štartujú jazdci do 28 rokov a Béčko, kde patria pretekári od 28 do 39 rokov. Platí to pre MX1 Hobby a aj MX2 Hobby.

MX2 Hobby A podľahla v oboch finálových jazdách Rišovi Sekerákovi, ako druhý sa na stupienok víťazov postavil Dávid Ježovica a tretí bol Tomáš Ballo. Ich starší konkurenti v Béčku obsadili stupienok nasledovne: Milan Tekel prvý, Dávid Tomasek (PB racing team) druhý a Ján Batiz tretí.
Holeshoty patrili Dávidovi Ježovicovi a Tomášovi Ballovi.

34 hobby jazdcov sa postaralo o show v kategórii MX1 Hobby
Mladších Áčkarov v rámci MX1 hobby dobil domáci jazdec z Motoklubu Choč, Ivan Šipoš, druhý skončil Martin Bednár a tretí Boris Vlha.
V Béčku dominoval Martin Truban, Peter Gordan bol druhý a Róbert Havrilla sa umiestnil ako tretí.
Holeshoty boli v týchto jazdách kuriózne, ani snímka nerozlúskla záhadu, kto bol v prvej jazde prvý v prvej zákrute po štarte. Preto sa o ceny podelili Ivan Šipoš a Lukáš Golej, druhá finálová jazda bola jasnejšia a patrila Petrovi Šujanovi.

Juniori sa popasovali na trati spoločne s MX OPEN a MX2, výkonnostne najvyššími triedami pretekov
MXJunior
Skvelú formu po zime ukázal jazdec 711 MX Popper team, Jozef Jojo Posluch, ktorý skončil suverénne prvý medzi Juniormi. Nestačil na neho ani Jaroslav Dubák Dubóczi, ktorý sa uspokojil s druhým miestom a ani tretí Samuel Struk, vlaňajší majster Slovenka v MX85, ktorý sa v tejto sezóne posunul o krôčik vyššie a sedlá už KTM 125ku.

MX2
Ani MX2ka veľa drámy nenarobila, čo sa poradia týka. V prvej aj druhej finálovej jazde to skončilo prvenstvom pre Pavla Repčáka (RSR Motosport)na KTM, druhý skončil Laco Kolaja na Husquarne a tretí bol Tomáš Zboran taktiež na KTM, v minulosti najmä enduro jazdec.

MX OPEN
Kráľovská MX OPEN, predtým nazývaná MX1, bola na prekvapenia bohatá, jej štart sa dokonca opakoval kvôli nepríjemnému pádu jedného z jazdcov. Dominoval v nej mladý motocrossový talent spod Martinských holí, Michal Novocký, o druhé miesto sa pobil minuloročný víťaz V+S Welding cup 2015 aj víťaz Slovenského pohára v MX Juraj Popovicz spolu s Markom Pálom. Keďže Markovi prvá jazdca nevyšla najlepšie, po súčte bodov z oboch jázd sa s druhým miestom rozlúčil v prospech Juraja. Výbornú prvú finálovú jazdu na treťom mieste predviedol endurák a reprezentant Slovenska na ISDE 2015, Marek Haviar, avšak do druhej jazdy nenastúpil a tak sa jeho výkon bral len polovične a obsadil až 8. miesto.
Holeshoty v týchto rozjazdách patrili Jurajovi Popoviczovi v prvej a Michalovi Novockému v druhej finálovej jazde.

Druhé podujatie V+S Welding Cupu bude 1.5.2016 v Spišských Vlachoch
Na rokmi overenej a divácky veľmi atraktívnej trati v Spišských Vlachoch sa opäť stretnú jazdci bodujúci nielen v rámci V+S Welding Cupu – Regionálny pohár Východ, ale budú sa zbierať body aj do Slovenského pohára v motocrosse. Pridruženým podujatím budú Majstrovstvá Slovenka MX65, tých najmenších motocrossových jazdcov. Tešíme sa na Vás!
Viac informácii, fotogalériu a videoreport z podujatia nájdete na www.vsweldingcup.sk alebo na facebooku https://www.facebook.com/vsweldingcup2015/

Autor: Radka Kovaľ Mazáková
Autor foto: Július Salzer

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 04/2016 Rally-Sports magazine.