Slalomovú sezónu uzavrel nočný Svidník

0
833
Siedmym a zároveň posledným podujatím zaradeným do Majstrovstiev Slovenskej republiky v automobilovom slalome bol Večerný autoslalom – Tuning zraz Svidník 2017. Uskutočnil sa v prvej polovici augusta na svidníckom letisku a priniesol mená majstrov Slovenska!

V rámci slalomu bolo umožnené štartovať aj jazdcom bez celoročnej licencie a to vo voľnom pohári, avšak títo nebodujú do celoročného hodnotenia. Bol to jediný autoslalom štartovaný vo večerných hodinách, a preto svetelná rampa bola pre každého jazdca nielen veľkou výhodou, ale priam nevyhnutnosťou. Trať bola vyskladaná viac na technickú obtiažnosť ako len na rýchlosť. Organizátor MattiX 1992 & Tuning zraz s.r.o. si dal záležať na hladkom priebehu a to i napriek tomu, že celé podujatie bolo len sprievodným programom viacdňovej akcie.

Dĺžka trate bola 1200 metrov a každý jazdec odjazdil 3 slalomové skúšky, pričom podľa predpisov sa zarátavali dve s lepším časom. Prvá slalomová skúška sa jazdila za šera a zvyšné dve už za tmy. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo bolo udelených viacero trestných sekúnd za zvalenie kužeľa. Účasť bola vcelku dobrá s ohľadom na termín konania a aj napriek tomu, že vo viacerých kategóriách už bolo rozhodnuté o majstroch. Triedy, v ktorých sa ešte bojovalo o body a o titul boli dobre obsadené a súboje medzi jednotlivými jazdcami boli naozaj napínavé.

Do cieľa dorazilo nakoniec 27 jazdcov, z toho 13 v rámci šampionátu. Absolútnym víťazom sa stal Ján Olejník na Peugeote 106, ktorý zároveň vyhral aj triedu S2. Ani tento výsledok mu ale nepomohol k titulu, pretože tesne za ním sa umiestnil Mário Gallovič na Citroene C2 a vďaka pätnástim bodom za druhú priečku sa v celoročnom hodnotení triedy udržal pred Olejníkom a stal sa tak držiteľom majstrovského titulu v triede S2.

Aj v objemovo najslabšej triede sa bojovalo o titul. Zálusk naň si robili Gabriel Tamás na Škode Fabia a Ľudovít Harsányi na Škode 105L. Po celoročných súbojoch boli ich body tak vyrovnané, že ten, kto vyhrá vo Svidníku, sa stane zároveň aj majstrom Slovenska. Nakoniec sa v cieli viac tešil Harsányi, ktorému sa podarilo poraziť minuloročného majstra triedy S1.

V triede S3 bolo o majstrovi rozhodnuté ešte pred štartom posledného podujatia. Predčasne sa ním stal Peter Danielis jazdiaci na Seate Ibiza. Vo Svidníku túto triedu vyhral Jakub Kolek na Peugeote 206 RC, ktorý v absolútnom poradí získal tretie miesto.

Triedu S4 vyhral Vladimír Gábriš na Audi S3 pred Máriou Frišovou na Seate Ibiza TDi. Tento výsledok presne kopíruje aj ich konečné poradie v rámci majstráku.

Aj Ženy prišli zabojovať o posledné tohtoročné body. Najlepšie si počínala práve Mária Frišová. Za ňou skončili na stupienkoch Jaroslava Schmiedtová na Peugeote 206. Pohár si domov odniesla aj Veronika Kožuchová na VW Golf. Majsterkou sa v celoročnom hodnotení stala Jaroslava Schmiedtová.

V kategórii Junior v tomto ročníku zbieral body a skúsenosti len Adrián Šimko, ktorý sa síce posledného podujatia nezúčastnil, ale titul v triede mu v celoročnom hodnotení právoplatne patrí. Veď nie raz sa ocitol na popredných priečkach predchádzajúcich slalomov a ponaháňal aj oveľa skúsenejších jazdcov.

V tomto roku zbieralo body do celoročného hodnotenia dokopy 24 držiteľov licencií. Absolútnym majstrom Slovenskej republiky v automobilovom slalome sa stal Peter Danielis pred druhým Máriom Gallovičom a tretím Jánom Olejníkom.

Miroslav Frývaldský

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 05/2017 Rally-Sports magazine.