Szilveszter rallye v nás zanechala skvelý dojem!

0
798
V tomto roku sme sa konečne aj my vybrali na toľko spomínanú a chválenú Szilveszter rallye na maďarský Hungaroring. Aj keď štartovalo len päť slovenských posádok, naozaj sa bolo na čo pozerať.

Silvestrovská súťaž sa v Maďarsku koná každoročne v týždni pred Silvestrom. Tento rok jej boli venované dni streda a štvrtok 28.-29.decembra a nikto neriešil, že je to v strede pracovného týždňa. Pre každého, kto sa prihlásil, bol úspech, ak ho organizátor prijal. Zoznam prihlásených totiž dosiahol až vyše 260 posádok. Niektorí sa na poslednú chvíľu odhlásili, ale ich miesta rýchlo obsadili ďalšie posádky.

Organizátori pripravili harmonogram so siedmimi rýchlostnými skúškami a to priamo na okruhu Hungaroring, tiež na jeho obslužných cestách a dokonca pripojili aj nie práve najkratší šotolinový úsek. Trať okrem toho obsahovala aj niekoľko skokov, retardérov či „vracákov“, takže bolo naozaj „vzrúšo“. Mnoho divákov sa usadilo, resp. „ustálo“ pri čerpacej stanici, kde sa nachádzal pekný divácky úsek. Kto mal záujem dostať sa bližšie, mohol si vybrať niektorú z tribún na okruhu (tie však boli úplne prázdne) alebo stáť pri trati, priamo v centre diania. Traťoví komisári sa starali o to, aby im niekto nechodil po trati, inak sa s nimi celkom dalo dohovoriť (rukami nohami).

Počasie si síce nevyberiete, ale to organizátorom naozaj perfektne vyšlo. Samozrejme, že bolo chladno, avšak po celý deň svietilo slnko a sledovanie pretekov bolo tak omnoho príjemnejšie. Na nudu ste ani nemali čas, lebo každú RS štartovali historici, po ktorých prišli na rad silné autá špecifikácie R5 či niekoľko Mitsubishi a po nich objemovo slabšie vozidlá. Najväčšiu časť tvorili tak obľúbené vozidlá Lada, ktorých sa nazbieralo niekoľko desiatok. Pre divákov boli určite zaujímavé aj nočné rýchlostky. Tou prvou z nich odštartoval úvodný súťažný deň a tou druhou z nich končil druhý súťažný deň. Preteky boli naozaj skvelé a ozajstný fanúšik rally sa cítil fantasticky.

Čo sa týka výsledkov, absolútne prvé miesto si odniesli Ferenc Vincze s Petrom Kutim na Škode Fabia R5. Druhí skončili László Kiss ml. so Zsuzsannou Varga na Forde Fiesta R5 a tretí Miklós Kazár s Ramónom Ferenczom tiež na Forde Fiesta R5. O absolútne víťazstvo sa 3-minútovou penalizáciou za skorý príjazd do časovej kontroly pripravili Dávid Botka so Zsoltom Szennerom na Citroene DS3 R5. Z piatich slovenských posádok došli do cieľa len dve. Najvyššie sa umiestnili Jozef Béreš st. s Martinou Judičákovou na Mazde 323, ktorí vyhrali aj triedu H11. Druhí spomedzi Slovákov dojazdili Roland Pecúch s Richardom Vojakovičom na Lade a to na 20.mieste v triede H3 spomedzi takmer 70 vozidiel. Vlasta Majerčáka s Michaelou Vejačkovou zradila prasknutá poloos a Tomáš Minarovič s Petrom Těšinským a Rasťo Zvalo s Martinom Vicianom doplatili na obrubníky.