Trate 25. ročníka Rally Prešov

0
1425
Nájsť vhodný termín ovplyvnilo aj voľbu tratí pre nadchádzajúcu súťaž v okolí Prešova. Ostávame pri osvedčenej klasike, ktorú vám priblížime spolu s Vladom Bánocim.

V posledných rokoch je krajské mesto Prešov extrémne skúšané zanedbanou a dnes už nedostatočnou dopravnou infraštruktúrou. Žiaľ, to sa podpísalo aj na pokračujúcej absencii mestského okruhu. „Mrzí nás to, lebo vieme, ako je mestský okruh medzi divákmi obľúbený. Snažili sme sa do poslednej chvíle, no nakoniec ostali tri merané úseky, ktoré sa jazdili minulý rok. Teraz sme ich rozdelili do troch sekcií a veríme, že ich ocenia diváci aj súťažné posádky,“ vraví Vladimír Bánoci.

„Zvolené rýchlostné skúšky sú praxou overené. Jazdia sa s malými obmenami pravidelne a tak môžeme od skúsených posádok očakávať špičkové výkony. Ľubovec ostal rovnaký ako vlani, no úsek Kokošovce – Tuhriná sme doplnili o retardér, pretože vlani sa tu dosahovali priemerné rýchlosti až 130 km/h. Kvôli bezpečnosti sme chceli tieto rýchlostné priemery znížiť,“ vysvetľuje Bánoci a pokračuje. „Úsek Červenica a Zlatá Baňa je bezproblémový a tam to zostalo rovnaké, ako vlani.“ Pozrime sa teda konkrétne na jednotlivé úseky.

RS 1, 2 – ĽUBOVEC
Po rýchlom začiatku nasleduje stúpanie s množstvom ťažších zákrut v lese. Výjazdom z lesa trať pokračuje klesaním do obce Suchá Dolina, pred ktorou budú jazdci spomalení prirodzeným retardérom. Po prejazde obcou nasleduje mierne klesanie s ďalšou sériou zradných zákrut až po nasledujúcu obec Sedlice. Tu bude, kvôli spomaleniu, pred vjazdom klasický retardér. Ďalší retardér bude potom na zvyčajnom mieste v obci Miklušovce (pri Obecnom úrade). Odtiaľ nasleduje rýchle klesanie, pričom časť v okolí lomu je na menej kvalitnom asfalte. Výjazdom z Miklušoviec začína trať stúpať do obce Klenov, za ktorou je cieľ rýchlostnej skúšky. Stopka bude na križovatke Margecany – Žipov.

RS 3, 5, 7 – KOKOŠOVCE
Meraný úsek začína na konci obce Kokošovce. Po krátkom stúpaní a jednej zákrute sa jazdci dostanú do obce Abranovce, kde na nich čaká kľukatý prejazd obcou. Ten je zakončený dlhým pravým „vracákom“ a ťažkou ľavou zákrutou. Nasleduje rýchly úsek a obec Žehňa, kde po prudkom klesaní posádky odbočia vľavo poza autobusovú zastávku a pokračujú do Tuhrinej. Prvá časť medzi Žehňou a Tuhrinou je technická v lese, s niekoľkými peknými úsekmi. Po križovatke a odbočení na Lesíček nasleduje rýchly úsek medzi lúkami. Stopka bude na križovatek Lučiná – Opiná.

RS 4, 6, 8 – Červenica
Rýchlostná skúška začína v strede obce Červenica. Pokračuje dlhým prejazdom obcou, respektíve skôr mimo obec, pričom trať stále stúpa až po miesto, kde sa začína klesanie. Ešte pred ním však posádky musia absolvovať veľmi pekný prejazd v lese na úzkej ceste s dobrým asfaltom. Za horizontom pokračuje rovnaký charakter trate, no pribudne niekoľko ďalších neprehľadných horizontov. Záverečný úsek rýchlostnej skúšky už je po výjazde z lesa. Stopka je potom na horizonte pred obcou Zlatá Baňa.

Pripomíname, že sledovať celý priebeh súťaže môžete naživo na http://www.srs.sk/vysledky_new/

Ľuboš Kašický
Tlačový tajomník
Rally Prešov 2019