Tri víkendy, štyri slalomy

0
1030
Aj pre rok 2017 sú Slovenskou asociáciou motoristického športu vypísané Majstrovstvá Slovenskej republiky v automobilovom slalome.

Automobilový slalom je rýchlostná súťaž, usporiadaná na trati uzavretej výhradne pre automobilový slalom s pevným povrchom, kde sa pomocou umelých zábran mení smer jazdy, čím sa znižuje rýchlosť. Napriek nižším rýchlostiam je každé jedno podujatie zaujímavé práve svojou technickou náročnosťou a jazdci sa na trati musia poriadne sústrediť, aby čo najlepšie využili svoje zručnosti a výkon svojho auta.

Prvým podujatím z plánovaných siedmich pre tento rok bolo I. Kolo West Lake Race Optima v Košiciach, ktoré bolo zároveň druhým kolom obľúbeného MTE Cupu a uskutočnilo sa 22. apríla. Technicky náročnú trať pred Obchodným centrom absolvovalo a úspešne dokončilo 73 vozidiel, z ktorých 22 bodovalo aj do MSR v automobilovom slalome. Počasie organizátorom z PD autosport aj súťažiacim doprialo suchú trať a vcelku hojná účasť divákov vytvorila naozaj príjemnú atmosféru. Až na jednu vážnejšiu kolíziu súťažného vozidla s betónovou zábranou súťaž prebehla hladko.

Diváci mali možnosť vidieť väčšinu trate bez premiestňovania sa a zároveň blízkosť servisného parkoviska bola pre zvedavcov určite výhodou. Na trati si súťažiaci nedarovali ani sekundu a bojovalo sa až do posledného kola. Zo „slalomárov“ mal najlepší výsledný čas Jabub Kolek na Citroene C2 R2. Druhá priečka v absolútnom hodnotení patrila Petrovi Danielisovi na Seate Ibiza a tretí skončil Vladimír Gábriš so svojou Audi S3. Predpovedaný dážď nakoniec prišiel a spestril tak až odovzdávanie cien.

Hneď ďalší víkend sa jazdci bodujúci do Majstrovstiev SR presunuli do Prešova. Tu sa po skončení Rally Prešov organizátori rozhodli usporiadať dve slalomové súťaže po sebe. Nedeľný Šarišský slalom síce poznačilo upršané počasie, avšak ani to jazdcov ani divákov neodradilo od účasti. Práve tento pretek bol zaradený aj do Majstrovstiev zóny strednej Európy, takže mal ako jediný v tomto ročníku prívlastok medzinárodný.

Na trati pred prešovskou Tatran Handball arénou a časti hlavnej cesty medzi Košicami a Popradom v jej tesnej blízkosti sa opäť zvádzal boj o každú sekundu či zvalený kužeľ. 38 jazdcov na svojich autách zajazdili najlepšie ako vedeli a divákom sa podujatie určite páčilo. Nie vždy majú možnosť vidieť na slalomovej trati autá ako Lotus, či špeciálne upravené Volkswageny Golf. A práve jazdcom na týchto špeciáloch patrili prvé dve priečky. Tým rýchlejším bol Rakúšan Patrick Mayer pred Martinom Bognarom z Maďarska. Na stupni víťazov v absolútnom hodnotení ich doplnil János Vízkelet taktiež od našich južných susedov na Honde CRX. Najrýchlejším spomedzi slovenských jazdcov Bol Peter Danielis na svojom Seate Ibiza.

Prešovský slalom sa uskutočnil na druhý deň taktiež pred Tatran Handball arénou. Počasie však prialo všetkým zúčastnením viac ako v predchádzajúci deň, čo sa podpísalo na hojnejšej účasti divákov. Tí využili príjemné prvomájové slnečné lúče a prišli sa pokochať pohľadom na autá a ich jazdcov, ktorí medzi sebou zvádzali boj o čas na trati vyskladanej z kužeľov. Spolu 34 automobilov, z toho 16 klasifikujúcich sa do Majstrovstiev Slovenskej republiky v automobilovom slalome, predvádzali oku lahodiace prejazdy po doteraz asi technicky najnáročnejšie vyskladanej trati tohtoročného seriálu.

Vcelku peknú účasť, konkrétne 18 jazdcov prilákal aj voľný pohár určený pre širokú motoristickú verejnosť. Najviac jazdcov a divákov upútalo naozaj nezvyčajné auto na akejkoľvek motoristickej súťaži, ktorým bola elektrická Tesla Model X. Jej zrýchlenie bolo až neuveriteľné, ale kvôli vysokej váhe a veľkým rozmerom sa jej majiteľ neumiestnil veľmi vysoko. Najlepší výsledný čas dosiahol na Peugeote 106 S16 Mário Gallovič pred Petrom Danielisom na Seate Ibiza a Jánom Olejníkom na Peugeote 106 GTi.

Pre slalomárov náročnú šnúru troch víkendov a štyroch závodov v rade zakončil 5. Moldavský slalom v Moldave nad Bodvou. Organizátori z ŠKBM Moldava ho spojili so svojím podujatím a aj vďaka tomu sa na trati mestského okruhu zvaného aj ako Inkubátor predviedlo a súťaž dokončilo 48 jazdcov na svojich vozidlách. Napriek nočnému dažďu bolo od rána príjemne teplo a slnečné lúče stihli vysušiť trať ešte pred samotným štartom.

Správna voľba pneumatík a ich nahustenia spolu s výkonom auta a zručnosťami jazdca opäť rozhodli o tom, kto sa stane absolútnym víťazom. Tentokrát sa to podarilo obhajcovi minuloročného titulu Petrovi Danielisovi na Seate Ibiza. Za ním sa umiestnil Ľudovít Harsányi na pre neho typickej Škode 105 L, ktorú pozná snáď každý divák. Tretie miesto si vyjazdil Marek Pazderák na Lade VFTS a to i napriek tomu, že hneď v prevej jazde vybehol na obrubník a musel na trať vycúvať. Diváci aj jazdci museli byť s priebehom spokojní, veď o bezproblémovom chode celého podujatia svedčí aj jeho skorý koniec.

Súťažiacich čakajú v najbližších mesiacoch ešte tri bodované podujatia, na ktorých môžu zbierať body do celoročnej klasifikácie. Tým najbližším je slalom v Hosťovciach začiatkom júla. Nasledovať ho bude Race Abov v posledný júlový víkend a aktuálny ročník zakončí augustový nočný slalom vo Svidníku.

Priebežné hodnotenie MSR v automobilovom slalome
Absolútne poradie:
1. Peter Danielis, Seat Ibiza 105
2. Mário Gallovič, Peugeot 106 S16 87
3. Ján Olejník, Peugeot 106 GTi 78
S1: Ľudovít Harsányi, Škoda 105L
S2: Mário Gallovič, Peugeot 106 S16
S3: Peter Danielis, Seat Ibiza
S4: Vladimír Gábriš, Audi S3
Ženy: Jaroslava Schmiedtová, Peugeot 206
Junior: Adrián Šimko, Peugeot 106

Miroslav Frývaldský

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 03/2017 Rally-Sports magazine.