Volkswagen dominoval aj vo Švédsku a Mexiku

0
890

Nepriaznivé podmienky vo forme topiaceho sa snehu spôsobili, že organizátori Rally Sweden museli pred štartom svojej súťaže zrušiť až deväť rýchlostných skúšok. Aj napriek tomu dokázali pripraviť skvelú súťaž, na ktorej nechýbalo viacero zaujímavých momentov. A komu patrila prvá priečka? Úradujúcim hviezdam – Sébastienovi Ogierovi s Julienom Ingrassiom.

foto: Dmack

Volkswagen Motorsport nepoľavil ani na druhom podniku svetového šampionátu v rally, ktorý sa konal už tradične v polovici februára vo Švédsku. Aj keď Ogier s Ingrassiom sa v úvode postarali o stresujúce momenty, napokon to dotiahli do víťazného konca. To najhoršie, s čím museli súťažné posádky bojovať, boli podmienky na trati. Švédska časť trate bola viacmenej pod vodou a pod ľadom, a tá nórska, na tej panovali pravé zimné podmienky so snehovou pokrývkou. Na mnohých miestach však vďaka topiacemu sa snehu vznikali nepredvídané brody, ktoré posádkam vôbec neuľahčovali situáciu. Práve Sébastien Ogier doplatil na jeden z nich, keď sa mu snažil vyhnúť a vyšiel tak mimo trať, kde si poškodil svoje vozidlo, ktoré sa mu našťastie na prejazde podarilo opraviť. O niečo horšie dopadol jeho tímový kolega Latvala, keď sa mu hneď v prvej rýchlostnej skúške zlomila poloos. Aj keď posádka svoje vozidlo ako tak opravila, fungoval jej len zadný náhon a nemala tak šancu bojovať o absolútne poradie. Výborný štart zaznamenali Neuville s Gilsoulom, ale tiež sa netešili dlho, pretože v tretej skúške aj im prestal fungovať náhon všetkých štyroch kolies. Obe posádky sa tak prepadávali poradím nadol, až im v závere prvého dňa patrila 26.(Neuville), resp. 37.(Latvala) priečka s obrovskou stratou. Veľmi podobne boli na tom aj Meeke s Naglem. V Monte-Carle ich púť ukončil obrovský kameň, ktorý trafili v pravotočivej zákrute a presne tak isto dopadli aj vo Švédsku. V pretekoch síce pokračovali, ale o skvelú tretiu pozíciu prišli.

Druhý súťažný deň sa začal nešťastne pre Camilliho s Klingerom, ktorí v desiatej skúške skončili na streche a rally sa pre nich skončila. Vedúcu pozíciu si držali neustále Ogier s Ingrassiom, no po RS12 boli za nimi so stratou len osem sekúnd Novozélandčania Hayden Paddon s Johnom Kennardom, čo pre Hyundai i samotnú posádku znamenalo skvelú pozíciu. Dôležité bolo udržať ju až do konca pretekov a to sa im našťastie aj podarilo. A „našťastie“ preto, lebo v poslednej rýchlostnej skúške trafili niekoľko tyčiek okolo trate, ktorými si prerazili chladič. Ten však vydržal až do konca súťaže a posádka tak mohla po minuloročnej Sardínii opäť sláviť fantastickú druhú pozíciu. Tretie miesto si odniesli Mads Ostberg s Ola Floenom a stupne víťazov teda patrili automobilkám Volkswagen, Hyundai a Ford.

foto: M-Sport

Netrvalo dlho a posádky svetovej rally sa premiestnili z Európy na juh severnej Ameriky, na 13. Rally Guanajuato Mexico. Keďže kvôli posunu času sa väčšina rýchlostných skúšok odohrávala v noci (nášho času), výsledky jednotlivých etáp sme sa dozvedali až ráno. Počas prvých troch RS sa na trati nedialo nič dramatického. Do vedenia sa dostali Ogier s Ingrassiom prenasledovaní Neuvillom s Gilsoulom a Latvalom s Anttilom. Štvrtá skúška bola smolnou pre Neuvilla, ktorý ľavou prednou časťou auta trafil niečo na trati a zlomil rameno zavesenia kolesa. Keďže v aute nemal náhradný diel, prvá etapa pre neho skončila neúspešne, odstúpením. V Hyundai však aj napriek tomu nemusel panovať veľký smútok, pretože jeho posádky Sordo – Martí a Paddon – Kennard sa nachádzali v pätici najrýchlejších. Veľkú radosť mal aj Latvala, ktorý sa v polovici prvého dňa prebojoval pred svojho tímového kolegu a zároveň aj veľkého „soka“, Sébastiena Ogiera.

Druhú etapu odštartovali najlepšie opäť Jari-Matti Latvala s Miikkom Anttilom na VW Polo R WRC. Skvelý vstup do druhej etapy zaznamenal Neuville, avšak hneď v druhej RS opäť havaroval a tentokrát oveľa škaredšie ako deň predtým. Jeho kolegu Sorda zas trápili problémy s prehrievaním motora, no aj napriek tomu si držal tretiu priečku. Druhá polovica dňa bola neúspešnou pre Andreasa Mikkelsena s Andersom Jaegorom, keď sa v RS15 dostali mimo trate a preteky pre nich skončili. V čele sa zatiaľ nachádzal nenápadný Latvala, ktorý o sebe dával vedieť len skvelými časmi.

foto: Volkswagen Motorsport

V posledných dvoch skúškach tretej etapy sa už nič nezmenilo. Po vytrápené a zaslúžené víťazstvo si prišli Latvala s Anttilom, ktorí vyhrali pred Ogierom s Ingrassiom s náskokom viac ako jednej minúty. Po zlých výsledkoch z Monte-Carla a Švédska bol tento výsledok naozaj skvelý. Tretie miesto oslávili Sordo s Martím, no po pretekoch vysvitlo, že posádka použila o jednu pneumatiku viac ako je povolené, takže dostala 2-minútovú penalizáciu. Na tretie miesto sa tak posunuli Mads Ostberg s Ola Floenem a Sordo spadol na štvrté miesto, pred svojho kolegu Paddona.

Zdenka Tamášová

Tento článok ste si mohli prečítať v čísle 03/2017 Rally-Sports magazine.