Zo štyroch štartov dve víťazstvá pre Krisa Meeka

0
557
Náročná fínska rally priniesla v tomto roku nielen množstvo zaujímavých momentov, ale aj prekvapivých víťazov. Posledné dva roky sa tešil z domáceho triumfu Jari-Matti Latvala, no tento rok ho predbehol neustále sa zlepšujúci Kris Meeke.

Už v minulom článku sme spomínali, že Ogierova suverenita ide pomaly do úzadia a potvrdilo sa to aj vo Fínsku. Trojnásobný majster sveta vyhral len prvé dve podujatia šampionátu a od vtedy sa pohyboval okolo prvej trojky, v Poľsku došiel na šiestom mieste a vo Fínsku zostal „zaseknutý“ v priekope, čím skončil až na 24. mieste. Jeho bodový náskok na priebežnej vedúcej pozícii sa pomaly znižuje a nenápadne sa ku nemu približujú jeho tímoví kolegovia Andreas Mikkelsen a Jari-Matti Latvala. Britský jazdec Kris Meeke ide v tomto roku len vybrané podujatia a za sebou má štyri z ôsmich pretekov. Je obrovská škoda, že Citroen sa v tejto sezóne rozhodol vystúpiť zo sveta WRC, pretože práve Meeke by mohol tejto automobilke doniesť titul. Je totiž jediným jazdcom, ktorý má rovnako ako Ogier, už dve víťazstvá v tejto sezóne.

Rally Finland sa prvýkrát uskutočnila v roku 1973, vtedy pod názvom 1000 Lakes Rally – Rally tisícich jazier, čo bol naozaj výstižný názov pre prostredie, v ktorom sa súťaž koná. Až v roku 1997 sa premenovala na Neste Rally Finland, po desiatich rokoch zmenila názov na Neste Oil Rally Finland a aktuálne sa po ďalších deviatich rokoch vrátila k názvu Neste Rally Finland. Súťaž je mimoriadne obľúbená svojimi skákacími horizontmi, na ktoré si však treba dať aj veľký pozor. Šotolinová trať s vysokými rýchlosťami aj v zákrutách nedovoľuje urobiť ani len drobnú chybičku. Rally je náročná na rozpis, ktorý musí byť napísaný zodpovedne a presne. Najčastejším dôvodom odstúpenia posádok nie sú technické poruchy, ale havárie. Prevahu víťazstiev na tejto náročnej rally majú domáci jazdci, ktorí vyhrali 54 zo 66 uskutočnených ročníkov.

Aktuálny 66. ročník Neste Rally Finland sa uskutočnil 18.-21. augusta 2016 a priniesol 24 rýchlostných skúšok a 333,6 ostrých kilometrov. Zo 76 štartujúcich posádok došlo do cieľa 54, avšak veľa posádok štartovalo aj v rámci Rally2 po predošlom odstúpení. Medzi takéto dvojice sa zaradili aj naši Martin Koči s Lukášom Kostkom, ktorí na jednom zo skokov poškodili chladič a s dobrým umiestnením sa mohli rozlúčiť. O niečo horší osud postihol známych jazdcov ako Camilli, Bertelli, Kruuda, Crugnola, Tidemand či Tanak, ktorí žiaľ pre havárie a príliš poškodené auto v súťaži už nevedeli pokračovať. Napriek tomu, že preteky ovládli Kris Meeke s Paulom Naglem, nebol celkový priebeh až tak napínavý. Britsko-írska dvojica sa totiž do vedenia dostala hneď v úvode a svoj náskok každou rýchlostnou skúškou zvyšovala. Rally tak bola ukrátená o súboje na prvých priečkach.

Každý očakával útok Sébastiena Ogiera, ktorý sa po pomalšom úvode dostal na tretie miesto, no v RS 10 uviazol v priekope a 16-minútová strata sa dala len ťažko stiahnuť. Perfektný výkon predvádzali Craig Breen s Martinom Scottom. Ešte v polovici súťaže sa nachádzali na piatom mieste, no rýchlo sa prepracovali do prvej trojky najrýchlejších. Mladá írsko-britská posádka štartovala v tomto roku vo svetovom šampionáte len po tretíkrát, no jej časy boli naozaj fantastické. Svoje tretie miesto si dokázala udržať až do cieľa a zajazdiť svoj najlepší výsledok v histórii. V tomto roku sa jej celkovo darí, veď hneď pri prvom štarte v majstrovstvách Európy, na Circuit of Ireland, získala prvenstvo.

„Neveril som tomu, že táto realita príde tak skoro a navyše na najťažšej rally v kalendári. Bolo to niečo, v čo som dúfal, ale nechápem, že ku tomu došlo tak pokojne a prirodzene. Tento víkend bol najúžasnejší a najzábavnejší, aký som kedy v rally zažil“, zhodnotil Breen. Jeho výsledok pochválil aj šéf Citroenu, Yves Matton: „Craig bol rýchly už v Poľsku, a tak sme verili, že vo Fínsku to môže zopakovať. Zatiaľ však štartoval len na troch súťažiach a byť celoročne rýchly a efektívny je náročné. Uvidíme aké výsledky počas roka ešte dosiahne a potom začneme premýšľať o zložení tímu pre rok 2017“.

Pre sumarizáciu: Prvé miesto na Neste Rally Finland 2016 získali Kris Meek s Paulom Naglem na Citroene DS3 WRC, druhé miesto Jari-Matti Latvala s Miikkom Anttilom na VW Polo R WRC a tretiu priečku Craig Breen s Martinom Scottom na Citroene DS3 WRC. Ďalšou súťažou zo svetového šampionátu bude už 8.-11.septembra nová Rally China, ktorá prinesie 16 rýchlostných skúšok na 315 meraných kilometroch.

Martin Koči získaval vo Fínsku istotu

Po havárii na poľskej rally začiatkom júla, mali Martin Koči s Lukášom Kostkom náročnú úlohu. Sadnúť znovu do vozidla Citroen DS3 R3T Max a získať potrebnú istotu. Slovensko-česká posádka odštartovala vo Fínsku v juniorskom šampionáte opatrne, keď jej patrilo šieste miesto. Postupne získavala istotu a na konci prvého dňa postúpila ešte o jednu priečku vyššie. „Pravdupovediac, čakal som, že na tom budeme trošku lepšie. Ale havária v Poľsku nás dosť poznamenala a rešpekt z fínskych tratí bol naozaj citeľný. Postupne som sa vracal do tempa a začínal si viac veriť,“ povedal Martin svoje pocity po úvodných skúškach.

Posádke sadol oveľa lepšie druhý súťažný deň, na ktorom si držala skvelú druhú priečku. V legendárnej 33 km dlhej RS Ouninpohja však prišiel problém v podobe poškodeného chladiča pri jednom zo skokov. Dvojica tak musela z pretekov odstúpiť a pripraviť sa na posledné štyri rýchlostky tretieho dňa. Keďže už nebolo o čo bojovať, posádka zvoľnila tempo a držala sa okolo štvrtého miesta. Celkovo napokon skončila siedma medzi juniormi a 45. v absolútnom poradí. „Začali sme s rešpektom, ale v sobotu sme sa v aute už cítili naozaj dobre a ukázali sme svoju rýchlosť. Preto je škoda problému, ktorý nás postretol. Keďže v nedeľu sme sa už nemali kam ponáhľať, naplno sme si užívali jazdu po nádherných fínskych rýchlostkách“, zhrnul spolujazdec Lukáš Kostka.

Posádky juniorského šampionátu JWRC čaká najbližšie Tour de Corse – Rallye de France a to v termíne 29. septembra – 2. októbra.