Červené mravce rally team naďalej zrýchľuje

0
1001
Mesiace jún a júl sa v ČERVENÉ MRAVCE rally team-e niesli už tradične v znamení pretekov. Majstrovstvá Slovenska v rally pokračovali na Agrotec Petronas Syntium Rally a na IX. Rally Lubeník. Tím posilnila česká posádka Martin Březík – Marek Omelka.

Divácky obľúbené a skvele zorganizované preteky opäť zavítali na krásne cesty v prostredí hustopečských viníc. 150,6 kilometrov súťažných tratí ponúklo asfalt, betón, šotolinu, sucho, vlhko, tmu aj šero, takže posádky dostali poriadne zabrať. Pre slovenské posádky znamenali dva dni aj dve samostatné hodnotenia a teda dva prídely bodov do šampionátu.

Pre českú posádku Martin Březík a Marek Omelka to bola veľká premiéra v novom tíme. Hneď v prvom závode v Hustopečiach vybojovali pre tím vôbec prvé víťazstvo. „V tíme bola výborná atmosféra. Prekvapilo ma množstvo fanúšikov v servise a pri trati, za čo by som sa im rád poďakoval. Závody mali ten správny náboj. Počasie bolo premenlivé, čo nám komplikovalo výber vhodných pneumatík a súperi silní, takže sme radi, že sa nám podarilo dôjsť do cieľa a zvíťaziť,“ zhodnotil závody Martin Březík.

Slovenská posádka Richard Pravda a Peter Hojnoš obhájila 3. miesto v triede v rámci Majstrovstiev Slovenska v rally a zopakovala si boj o tretiu priečku s Tomášom Konečným. Bol to krásny súboj so šťastnejším koncom pre červené mravce. „Atmosféra bola výborná. Hustopeče sú špičkovým pretekom, či už z pohľadu kvality posádok, organizácie alebo počtu fanúšikov. Piatok bol veľmi náročný. Urobili sme chybu pri rozpise, ktorá znamenala približne 20 sekundovú stratu, v druhej rýchlostnej skúške sme dostali defekt a v ďalšej sa objavili problémy s diferenciálom. V sobotu však začal nový deň a vedeli sme, že máme na dobrý výsledok. Auto bolo ráno výborne pripravené a nakoniec z toho bolo krásne 3. miesto v silne obsadenej triede 3 v rámci Majstrovstiev Slovenska,“ uviedol pilot ČERVENÉ MRAVCE rally team-u, Rišo Pravda.

Lubenícke rýchlostné skúšky boli v znamení boja o prvú priečku medzi favoritom Petrom Gavlákom a Richardom Pravdom, ktorí sa v prvej polovici pretekov vystriedali na čele priebežného poradia. Po silnom daždi však opäť rozhodli problémy s elektronikou.

„Po štvrtej rýchlostnej skúške nás zradila elektronika diferenciálov. Pravdepodobne sa nám dostala voda do elektroinštalácie. Po presušení kontaktov sme sa s autom dostali opäť do tempa a podarilo sa nám udržať aspoň druhé miesto,“ hovorí pilot ČERVENÉ MRAVCE rally team-u, Richard Pravda.

Napriek nepriaznivej predpovedi počasia prišlo k tratiam a do servisného parkoviska množstvo domácich divákov. „Kolegovia z tímu pre fanúšikov pripravili ochutnávku čapovanej remeselnej limonády, domáce pivo, vlastný energetický nápoj Smädný mravec Rally Energy a množstvo darčekov. Lubeník je pre nás výnimočný, pretože práve tu spontánne vznikol názov nášho tímu, keď ktosi pri pohľade na množstvo fanúšikov vo vtedajších červených tričkách nášho partnera oils4cars vyhlásil, že je nás tam ako červených mravcov,“ dodáva manažér tímu.

Obľúbenosť tímu medzi miestnymi fanúšikmi sa ukázala aj pri odovzdávaní pohára za 2. miesto v triede 3 na cieľovej rampe, kde ČERVENÉ MRAVCE rally team zožali najväčší potlesk. Richard Pravda poďakoval aj moderátorovi podujatia, Alexovi Štefucovi, ktorému do dažďa daroval tímovú pláštenku.

V rámci slovenských majstrovstiev sa ČERVENÉ MRAVCE rally team predstaví ešte v Trebišove a na záver v domácich Košiciach a určite budeme všetci zvedaví, či sa červeným mravcom podarí predĺžiť úspešnú sériu.

Zdenka Frývaldská