Slalom tesne pred koncom sezóny

0
835
Majstrovstvá Slovenskej republiky v automobilovom slalome mali svoje pokračovanie v júli v podobe dvoch súťaží. Prvá z nich odštartovala v prvý júlový víkend ako súčasť štvrtého kola seriálu ŠKBM pod názvom Slalom Hosťovce a druhá na konci mesiaca ako súčasť seriálu MTE Cup pod názvom Westlake Race Abov.

Slalom Hosťovce zorganizoval Športový klub Bodva, ktorý si pre súťažiacich pripravil trať medzi obcami Hosťovce a Chorváty. Je treba dodať, že hoc sa viac podobala pravej rýchlostnej skúške ako čistokrvnému slalomu, bola veľmi zaujímavá a každý sa na ňu veľmi tešil. Plány na rýchlu jazdu už od rána zmarilo počasie. Od rána pršalo, dalo by sa povedať že až lialo a počas rýchlostných skúšok sa striedalo počasie ako na hojdačke. Niektoré vozidlá odštartovali na mokrom asfalte bez kvapiek na čelnom skle, ďalším sa spustil priam lejak, no a tým posledným v treťom kole už dokonca svietilo slnko. A práve počasiu treba pripísať aj o niečo slabšiu účasť.

Napriek vcelku peknej diváckej kulise sa na štart postavilo z „majstráku“ len šestnásť jazdcov. Časy boli tiež rozdielne z kola na kolo najmä pre meniace sa podmienky na trati. Niektorí súťažiaci svoje stroje neudržali na ceste a poobzerali sa po nedozretej kukurici. No našťastie nik sa nezranil a tieto výlety mimo trate si odniesli len plechy, prípadne trochu „pošramotené“ jazdcove ego. Absolútnym víťazom slalomu sa stal Marek Pazderák na Lade VFTS pred Petrom Danielisom na Seate Ibiza a Vladimírom Gábrišom na Audi S3.

Druhým podujatím zaradeným do Majstrovstiev Slovenskej republiky bolo WestLake Race Abov. Organizátor PD Autosport si pripravil slalomovú, i keď trošku rýchlejšiu trať, na letisku pri obci Cestice. O tom, že trať bola vyskladaná naozaj zaujímavo, svedčí aj pohľad na výsledky. Mnohým jazdcom boli udelené trestné sekundy za zvalenie kužeľa, ale rozhodne najviac dvadsaťsekundových penalizácií za vynechanie slalomovej bránky v celom ročníku. Takže niektorí jazdci si museli trať po prvom kole ešte raz poriadne preštudovať, aby mali šancu dobehnúť svoju konkurenciu. Poniektorým sa to aj podarilo a v celku sa im hodilo, že do celkových výsledkov sa z troch jázd rátajú dve lepšie. Tí, ktorí jazdili aj súbežné podujatie MTE Cup, sa už mohli len spoliehať na chybu súpera.

Počasie naozaj prialo, slnko svietilo od samého rána a teploty sa šplhali k tridsiatke. Slnečnú sobotu využili aj obyvatelia susediacich obcí a vytvorili tak príjemnú divácku atmosféru. V tak teplom počasí a na tak technickej trati sa veru súťažiaci poriadne zapotili. Najrýchlejším v slalome bol Marek Pazderák, tentokrát štartujúci na Mitsubishi Lancer EVO IX. Druhým na stupienkoch víťazov bol Jakub Kolek na Citroene C2 R2 a tretím slalomárom bol Ľudovít Harsányi na Škode 105L.

Posledným podujatím pre aktuálny ročník je Večerný slalom počas tuning zrazu vo Svidníku v polovici augusta. Podujatie ako i záverečné boje o body v jednotlivých triedach i absolútne poradie spolu s celkovými výsledkami vám prinesieme v nasledujúcom čísle.

Zdenka Frývaldská