Premiéra zimnej rally pod Tatrami sa nekoná!

0
683
Prvý ročník Winter Rallye Show 2022 je zrušený. Organizačný výbor prijal desať dní pred štartom súťaže veľmi ťažké rozhodnutie, že 1. ročník novej automobilovej súťaže na Slovensku sa v tomto roku neuskutoční.

Hlavným dôvodom odvolania preteku, ktorý sa mal uskutočniť v termíne 25. – 26. februára v Poprade a okolí, bol nízky počet doteraz prihlásených posádok a z toho vyplývajúca nemožnosť pokryť rozpočet rally.

„Pre nás v pozícii organizátora súťaže je najväčší problém, že nevieme s predstihom, koľko sa prihlási posádok. Robíme rally pre jazdcov a na tie sa prídu pozrieť na rýchlostné skúšky aj do servisného parkoviska diváci. Nezaujíma ich organizátor, ale jazdci. Pre ďalšie financovanie rally vedľa základného vkladu od posádok potrebujete mať reklamných partnerov. A práve títo partneri, chcú odprezentovať svoje obchodné značky, firmy divákom. Fanúšikov dostaneme na rally, pokiaľ tam príde dostatok jazdcov. Navyše v dnešnej neľahkej a zložitej dobe vás podporí len človek, ktorý je veľkým fanúšikom rally. Ide o začarovaný kruh,“ povedal Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru aj riaditeľ Winter Rallye Show a ďalej pokračoval: „Divákov dostaneme na preteky, ak tam prídu jazdci. Úplne iná pozícia je, keď máte na štarte 50 a viac posádok. Navyše stále prebieha pandémia Covid-19 a súťaž môžeme zrealizovať v súčasnom termíne iba v režime OP. To znamená všetci účastníci musia byť očkovaní alebo tri mesiace po prekonaní choroby Covid-19, neuznávajú sa žiadne PCR alebo antigénne testy. To vám odradí od štartu ďalšie posádky.“

Organizátorom z AOS klubu Poprad sa prihlásilo desať dní pred štartom rally iba 28 posádok, ale stanovený vklad zaplatilo iba osem! A v tom je ďalší problém, pretože je potrebné zaplatiť s predstihom firmám zálohy a poplatky za poskytované služby ešte pred konaním rally. „Kvôli zrušeniu amatérskej rally Dobšinská zima sme dali uzávierku neskôr ako je zvykom. Predpokladali sme, že podstatná časť jazdcov sa prihlási k nám, ale bohužiaľ sa tak nestalo,“ uviedol Hanzeli.

Popradskí usporiadatelia vyzývajú súťažné tímy, aby sa na ďalšie podniky konané na Slovensku prihlásili vždy s predstihom. V súčasnej dobe je stále zložitejšie organizovať športové podujatia vrátane motoristických podnikov a všetci usporiadatelia budú bojovať s nedostatkom financií a menším počtom štartujúcich. „Optimizmus nás stále neopúšťa. Aj keď sme súťaž pár dní pred štartom zrušili, skončíme nakoniec v strate. V prípade, že by sme podnik predsa len uskutočnili aj s menším počtom posádok, straty by sa až strojnásobili, čo by bolo v našom prípade priamo likvidačné. V žiadnom prípade nepôjdeme do takého rizika. Zároveň sa ospravedlňujeme všetkým doposiaľ prihláseným posádkam, ktoré sme zrušením zimnej rally pod Tatrami zaskočili. Už teraz pracujeme na prípravách 49. ročníka Slovakia Rallye Tatry a pevne veríme, že okolnosti nám budú tentoraz naklonené,“ povedal na záver Hanzeli.

Organizátori z Popradu by na záver poďakovali všetkým fanúšikom, partnerom za doterajšiu podporu tatranskej rally. Pevne veríme, že zostávame všetci na spoločnej lodi a stretneme sa koncom mája pri konaní Slovakia Rallye Tatry 2022!

Poprad, 17. februára 2022 Roman ORDELT
tlačový tajomník
1.Winter Rallye Show 2022