Rallye Dobšiná sa hlási druhýkrát o slovo

0
763
Aj v tohtoročnom kalendári automobilových súťaží na Slovensku nájdeme po vlaňajšej úspešnej premiére 2. RALLYE DOBŠINÁ, ktorá sa uskutoční v polovici septembra opäť s centrom v meste Dobšiná (15. – 16. 9. 2023).

Organizačnej taktovky sa ujal skúsený tým činovníkov z AOS klubu Poprad, ktorí každoročne organizujú v posledných rokoch populárnu Slovakia Rallye Tatry, ktorá tento rok oslávila jubilejný päťdesiaty ročník. Súťaž sa pôjde pod záštitou primátora mesta Dobšiná Jána Slováka.

V závere horúceho leta na Gemeri opäť zaburácajú rýchle vozidlá. Centrom súťaže bude staré banské mesto Dobšiná, ktoré sa v motoristickom svete preslávilo európskymi závodmi automobilov do vrchu pod názvom Dobšinský kopec. Po minuloročnej pohárovej predohre napíše rally v Dobšinej druhý príbeh. Tento rok sa uskutoční už v plnohodnotnom zaradení všetkých šampionátov. Septembrová rally v Dobšinej je zaradená do: Medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally – 6. podujatie (MMSR), Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally – 5. podujatie (MSR), Majstrovstvá Slovenskej republiky historických automobilov – 6. podujatie (MSR HA), Rally Legend – 5. podujatie (RL), Rallyškola (RŠ), Slovenská trofej pravidelnosti rally historických automobilov (STRHP) a ďalej Slovenský Rally Pohár – 6. podujatie (SRP), Regionálny Rally Pohár – 6. podujatie (RRP) a Motorsport Rally Cup (MRC). Dobšiná sa pôjde zároveň ako tretí diel novo vzniknutého Tatransko-Moravského Rally Pohára 2023.

„Sme radi, že po minuloročnej pohárovej premiére sa predstavia v Dobšinej kompletné slovenské šampionáty. Tunajšie mesto automobilovým športom doslova žije a máme tu aj veľkú podporu samotného mesta na čele s pánom primátorom Slovákom. Očakávame na štarte vyše 70 posádok a teší nás, že došlo k dohode s organizátormi Motorsport Rally Cupu, ktorí zaradili súťaž v Dobšinej opäť do svojho kalendára,“ povedal Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ Rallye Dobšiná. Okrem zaradenia do SRP bude súťaž otvorená aj pre ďalšie posádky (bez licencie) v rámci Regionálneho rally pohára a Motorsport Rally Cupu. Zároveň ide o národné podujatie s povolenou zahraničnou účasťou.

Riaditeľstvo súťaže nájdeme novo v Kultúrnom dome na Námestí baníkov v Dobšinej, kde bude umiestnené aj tlačové stredisko. Pred budovou Mestského úradu prebehne v piatok 15. septembra o 18. hodine slávnostný štart. Servisné parkovisko bude umiestnené pre súťažné posádky na dvoch odlišných miestach v Dobšinej, v rámci Majstrovstiev Slovenska na ulici SNP (MSR, MMSR, MSR HA), pre pohárové vozidlá (SRP, RRP, MRC) nájde azyl v priestoroch spoločnosti EUROBUS. Samotná rally sa pôjde v sobotu 16. septembra a meria celkom 251,10 km a obsahuje osem rýchlostných skúšok na štyroch úsekoch v celkovej dĺžke 70,90 km.

Pozrime sa v úvodnej tlačovej správe na základný program súťaže. Celá rally sa odohrá v iba dvoch dňoch. V piatok 15. septembra sa uskutoční registrácia posádok, výdaj itinerárov a začatie zoznamovacích jázd. Prebehne tiež administratívne, technické preberanie (Hasičská zbrojnica) a obhliadka trate. Vo večerných hodinách je na programe vyššie spomínaný slávnostný štart.

Pretek sa uskutoční v sobotu 16. septembra, prvé vozidlo štartuje zo servisného parkoviska o 8 hod., na štartové pole čakajú štyri sekcie a v každej sa pôjdu dve rýchlostné skúšky. Dopoludnia sú na programe merané úseky s názvami Poloma (dĺžka 13,35 km) a Sykavka (5,05 km), popoludní sa pôjdu tieto úseky v obrátenom smere s názvami Mlynky (4,80 km) a Hnilec (12,25 km). V cieli súťaže sa objaví prvé vozidlo o 17.29 hod., na cieľovej rampe prebehne aj rozdelenie cien.

Štartovné pole v rámci Slovenského Rally Pohára štartuje výjazdom zo servisného parkoviska o 14.51 hod. a absolvuje dve popoludňajšie sekcie s prejazdmi RS Mlynky a Hnilec. Trať v ich podaní meria celkom 126,75 km a 4 rýchlostné skúšky meria 34,10 km. V cieli súťaže sa objavia prvé posádky štartovného poľa SRP o 18.29 hod.

Posádky bodujúce v rámci Regionálneho Rally Pohára/Motorsport Rally Cup štartujú v sobotu až o 15.20 hodine a absolvujú dva merané prejazdy úsekom Mlynky a raz sa objavia na Hnilci. Čaká ich porcia celkom 29 ostrých kilometrov a prvá posádka príde na cieľovú rampu pred Mestským úradom v Dobšinej o 19.02 hod.

V prvej polovici augusta boli uverejnené zvláštne ustanovenia súťaže, zároveň bolo spustené aj elektronické prihlásenie pre posádky prostredníctvom webovej stránky www.sams-asn.sk. Celková uzávierka prihlášok je stanovená na nedeľu 3. septembra. Popradskí usporiadatelia zatiaľ evidujú cez 70 posádok, z popredných jazdcov sú prihlásený Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally2), Tomáš Kukučka (Mitsubishi Lancer Evo VI), Marián Kekeňák (Ford Fiesta Proto), Tibor Kovács Mitsubishi Lancer Evo IX), Tomáš Fusko (Škoda Fabia S2000), Róbert Kolčák (Škoda Fabia R5), Jozef Béreš jr. (Opel Ascona B 400), v dvojkolkách Martin Koči, Kamil Švec (obaja Peugeot 208 Rally4), Martin Koiš (Ford Fiesta Rally4), Jiří Pohlídal z Českej republiky (Peugeot 208 R2), Tomáš Polovka (Honda Civic Type R R3) a ďalšie.

Ďalší spravodajský servis v rámci 2. Rallye Dobšiná 2023 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke https://dobsina.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

V Dobšinej 1. septembra 2023 Roman ORDELT
tlačový tajomník
2. Rallye Dobšiná 2023