Zasneženú Dobšinú dobili najrýchlejšie Lencse s Hofbauerom

0
544

V sobotu 7.februára 2015 sa v Dobšinej stretli všetci priaznivci motoristického športu, ktorí si opäť mohli vychutnať rally na snehu. Počasie sa nad organizátormi zľutovalo a pripravilo im niekoľko desiatok centimetrov snehovej prikrývky, ktorú takmer celý deň oslňovala jasná obloha.

Deň pre jazdcov začínal veľmi skoro, keďže to bola jednodňová súťaž a prihlásených bolo viac ako 80 posádok. Pre štartovné číslo si však prišlo napokon 78 posádok plus predjazdci. Po absolvovaní obhliadky trate, administratívneho preberania a rozpravy jazdcov sa tak o 10. hodine mohla začať prvá RS Žrebčín, kde jazdci odjazdili dve kolá. Po ukážkovom prejazde Pavla Valouška, na trať vyštartovali autá poháňané zadnou nápravou zaradené do tried Z5 a Z6. Za nimi nasledovali autá poháňané prednou nápravou tried A1, A2, A3. Triedu A4 tvorili „štvorkolky“, ktoré na trať vyštartovali ako posledné. Po rýchlostnej skúške Žrebčín sa jazdci postupne presúvali na štart druhej RS Vlčia Dolina. Do úspešného ukončenia súťaže chýbalo jazdcom absolvovanie ešte dvoch skúšok, no medzitým si väčšina išla oddýchnuť do servisu, kde ich už čakali mechanici aj s náradím, keby bolo nutné niečo „vyklepať“. RS3 Eurobus bola tiež okruhová a prevažne zľadovatelá a posádky ju absolvovali dvakrát. Do poslednej RS Tri ruže už súťažiaci prichádzali trochu unavení, no našťastie táto skúška bola najkratšia.

Všetky štyri rýchlostné skúšky úspešne zvládlo 67 vozidiel. Najviac ich prišlo do cieľa zo skupiny A4, ktorá mala aj najväčšie zastúpenie. Popredné pozície tejto triedy tvorili aj celkové poradie Dobšinskej zimy. Rozdiel medzi prvými Zoltánom Lencsem s Tomášom Hofbauerom na Mitsubishi Lancer Evo IX R4 a druhými Vlastom Majerčákom s Jánom Slovákom na Subaru Impreza STI bol len necelé 2 sekundy. Tieto dve posádky po celý deň „naháňali“ Miklós Kázar s Ramónom Ferenczom na Mitsubishi Lancer Evo IX R4, no napriek najrýchlejšiemu času v RS2 získali až tretie miesto. Štvrtú priečku obsadili Igor Drotár s Vladom Bánocim na Mitsubishi Lancer Evo IX a piatu priečku Tomáš Kukučka s Radom Moznerom na Mitsubishi Lancer Evo VI. Víťazmi v hodnotení Minirally Cup sa stali Dušan Lipták s Jozefom Dobisom na Subaru Impreza WRX Sti. Druhé miesto obsadili Csaba Szombathy s Mariánom Márthom a tretie miesto Stanislav Seman s Jankou Skubíkovou.

V kategórii A3 skončili prví už spomínaní Csaba Szombathy s Mariánom Márthom. Triedu A2 vyhral Peter Bednár s Michalom Mataščíkom na Mitsubishi Colt. V triede A1 boli najrýchlejší Tomáš Vrábel s Pavlom Michalcom na Daihatsu Charade. „Zadokolkovú“ triedu Z5 vyhrali s prehľadom Štefan Uvegeš s Mariánom Miklósom na Škode 130 LR, ktorí svojim súperom nadelili až 2 a pol minúty. Denis Bodon s Erikou Kišantalovou na BMW sa tešili v triede Z6 silnejších zadokoliek.

K výsledným časom musíme poznamenať, že niektoré posádky mali pneumatiky s hrotmi a iné zas nie. To je aj dôvod toho, prečo medzi nimi vznikli občasne naozaj veľké rozdiely.