Posádkam Rallyfan.cz sa na Vrchovine nedarilo

0
599

Po dvojtýždňovej prestávke po Valaške mala naša posádka Martin a Zdenka na pláne absolvovať Rally Vrchovina. Preteky boli prvým rally sprintom v sezóne a zároveň druhým pohárovým podujatím. Aj keď zo začiatku vyzeralo všetko optimisticky, neobišli sme sa bez problémov.

Týždeň pred pretekmi bolo všetko jasné. Prihlásili sme sa na Škodovke a do Vsetína mali prísť vo štvrtok poobede, aby sme hneď mohli vyraziť do Slavonic po itinerár. V pondelok sa však vyskytol taký menší problémik, ktorý sa napokon ukázal ako dosť veľký. Zistilo sa, že technické problémy s motorom, ktoré sme mali ku koncu Valašky boli trochu vážnejšie ako sa predpokladalo a na Škodovke tak nebudeme môcť štartovať. Do úvahy nepripadala ani Lada, lebo ešte nebola na preteky pripravená. Prišiel utorok a pomaly som sa začala zmierovať s tým, že na preteky sa prídeme len pozerať. Večer mi však bolo oznámené, že sa vybavuje iné auto. A tak sa aj stalo, Martin sa dohodol s Janíčkom na prenájme jeho Hondy, s ktorou sme mali absolvovať preteky. Síce trochu nezvyk, ale áno, bola to Honda Civic, predokolka!

Maťo s týmto autom veľké skúsenosti nemal, no keďže jazdil predtým aj na Felicii, tak veril, že si na neho rýchlo zvykne. Tak sme vo štvrtok zbehli po itík, piatok spravili obhliadky, prešli preberaniami a mohli v pokoji odpočívať. Niektorí síce zobrali ten piatkový večer trochu zhurta a v sobotu tak prichádzali na raňajky mierne unavení s bolesťami hlavy, ale aj to predsa k závodom patrí. Po pobalení sme sa pobrali do servisu a pripravili všetko na súťaž. Medzitým nám bolo oznámené, že na obhliadke trate sme prekročili povolenú rýchlosť, no našťastie len o 14 km/h, čo nebolo tak strašné. Štartu do prvej rýchlostky predchádzal slávnostný štart na rampe v centre mesta. Tam sme prešli prvými stresujúcimi okamihmi, keď nám posádka za nami ukázala, že na pravej prednej pneu máme defekt. Ostávalo nejakých 5 minút do nášho času, a tak to Maťo za pomoci Michala Pokorného celkom v pohode stihli vymeniť. Samozrejme snažila som sa priučiť, veď čo ak sa nám to náhodou stane znovu J. Tu vznikol práve ten problém, že sme ešte ani neodštartovali a už sme nemali náhradnú gumu. No nejako sme sa s tým zmierili, prešli rampou a pred nami bola prvá erzeta Stálkov. Tá najkratšia a v celku rýchla. Maťo odštartoval presne tak, ako to bolo aj najmúdrejšie. Auto poriadne nepoznal, a tak šiel v podstate na istotu. Táto naša istota nám priniesla len o 5 sekúnd horší čas ako mal súper pred nami a druhé miesto v triede. Celkom pekný štart.

Druhá rýchlostka bola len niekoľko kilometrov za cieľov prvej, preto nemalo zmysel ani dávať si dole prilby. Došli sme pred štart rýchlostky a stres mohol pokračovať. Martin vystúpil, že sa pozrie či je všetko v poriadku a… samozrejme nebolo. Ľavá predná pneumatika bola mierne spustená. Aj keď sme ju opäť za pomoci Michala prehodili dozadu, nepomohlo to. Hneď po štarte bola guma prázdna. Po trati sme doslova tancovali. Neprešli sme ani tri kilometre a auto sme museli odstaviť. Nemalo zmysel pokračovať a vlastne sa ani nedalo. Aj keď nám to bolo ľúto, z pretekov sme museli odstúpiť. Nasledovalo už len čakanie na náhradnú pneumatiku, odchod do servisu a pobalenie. Keďže naša druhá posádka ešte pokračovala, chalani ich čakali v servise. No ani ich sa však nedočkali, pretože na predposlednej RS im odišiel motor a taktiež museli odstúpiť. Rally Vrchovina teda pre náš tím nebola veľmi úspešná a neostáva nám nič iné, len sa tešiť na Kopnú, kde by sme radi odštartovali zas na inom aute..